Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Математик вижда училищата и ресторантите като ключ срещу по-заразни варианти на коронавируса

21 януари 2021, 08:26 часа • 3738 прочитания

Англия управляваха по-лошо кризата у нас и оставиха до последно училищата да работят, за разлика от нас, макар и ние да реагирахме по-късно, отколкото мисля, че трябваше. Това заяви математикът Лъчезар Томов.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

Възрастовата група от I до IV клас не се тества изобщо и до края на януари ще разберем какво се случва. С британския вариант B117 и сегашните мерки, репродуктивното число на зараза ще скочи над 1,1, каза Томов. Според него, веднага ще усетим британският вариант, ако той стане доминиращ и ще трябват по-сериозни мерки, защото той е по-заразен.

В Германия вече се дискутира, че за да бъде по-ограничен британският вариант на COVID-19 B117 следва да се действа с рестриктивни мерки в прозорец от следващите 2-3 седмици.

Проблемът с ресторанти е, че когато се отворят, не се знае каква дисциплина ще се спазва там. Ако ресторантите отворят с 20% капацитет, не е опасно – въпросът е как се спазва това, подчерта пред Нова телевизия Томов, напомняйки как Ричард Алибегов си носи маската под носа.

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Томов счита, че до края на лятото може да се използват всички дози ваксина на AstraZeneca и Оксфордския университет, но само при активна кампания. Трябва да се обърне общественото мнение, смята той.

На въпрос колко души трябва да са ваксинирани, Томов се съгласи, че 2 000 000 ще значи по-бавно бъдещо разпространение на вируса, предвид и поне 600 000 вече преболедували. Но за разлика от сметките на математика на Националния оперативен щаб (НОЩ) проф. Николай Витанов, Томов умножава откритите случаи по 3-4, а не по 8!

В личния си профил във Facebook Лъчезар Томов публикува съждение, че имало сериозен скок на положителните антигенни тестове. От седмичната статистика досега се вижда друго – че всяка седмица има спад на процента на положителни антигенни тестове, като нещата тръгнаха от над 23% положителни в края на миналата година и сега вървят при около 6%, а броят на тестовете за седмица вече е между 20-23 000. Томов обаче гледа дневното движение, където има по-големи различия.

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

УЧЕНИ: ЮЖНОАФРИКАНСКИЯТ ВАРИАНТ НА КОРОНАВИРУСА НЕ СЕ ПОДДАВА НА ЛЕЧЕНИЕ С КРЪВНА ПЛАЗМА

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес