Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Личните лекари остават без алгоритъм за реакция при COVID-19, алармира медик

21 септември 2020, 11:51 часа • 5284 прочитания

Общопрактикуващите лекари все още нямат ясен алгоритъм и не знаят какво точно да правят в случаи на заразяване с COVID-19, било на деца в училище, било при други пациенти. Това заяви пред БНР д-р Виктория Чобанова, общопрактикуващ лекар и председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари за София област.

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Първоначалните съвети към пациента по телефона включват стандартния набор от мерки при вирусна инфекция. Ако до два дни не започне подобрение, д-р Чобанова вика пациента за преглед и оттук започват неяснотите, разказа тя пред БНР.

„Ето, в София се разкри логистичен център за пациенти с коронавирусна инфекция. Оказва се обаче, че не можете да отидете и да кажете – имам съмнения, че съм с коронавирус, изследвайте ме. Това е само за тези, които са минали първоначалния път и са стигнали до линейката. И ако вас линейка не ви закара в този център, никой няма да ви обърне внимание там. А се рекламира, че всичко било безплатно“, коментира д-р Чобанова.

Всеки със съмнение за COVID-19 и без направление може да потърси Координационния център в София

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

В по-малките населени места даже няма лаборатория, където човек да се изследва, уточни д-р Виктория Чобанова.

По думите й, това, което остава за общопрактикуващите лекари, е да се ориентират по клиниката, за която вече знаят доста. В първите дни обаче няма как да се разграничат симптомите на коронавирусната инфекция от тези на стандартните инфекции през есенно-зимния сезон, допълни общопрактикуващият лекар.

Как ще се чувствате, ако сте изкарали COVID-19 - ново проучване буди тревога

Месеци след началото на епидемията вече би трябвало да се реагира „по-спокойно и по-целенасочено“, смята д-р Чобанова. Тя изтъкна, че има противоречеви заповеди, които са в сила и които объркват джипитата.

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Като вариант за справяне със ситуацията личните лекари търсят начини за снабдяване с тестове, които да използват на място, в кабинета, срещу заплащане, поне за някои от пациентите, съобщи още д-р Виктория Чобанова.

Според д-р Чобанова „със сигурност наличието на сапун и по-честото миене на подовете в училищата ще проработи, ако не заради коронавируса, то поне заради другите инфекции, които се предават с мръсни ръце и които са чести в училищната среда“.

По отношение на маските съм доста резервирана. Маската върши работа, когато се носи правилно. Когато имаме деца, на които не им е първи приоритет да пазят маските си чисти, когато тези маски падат на земята, слагат се в чантите, сменят се между децата, нали разбирате, че някаква съществена предпазна сила няма да имат“, отбеляза общопрактикуващият лекар.

Това е въздушно-капкова инфекция, в която дългосрочно всички ние имаме риск да се разболеем над 90%. Кой ще преболедува по-леко, кой по-тежко, вече е отделен въпрос“, допълни д-р Чобанова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес