Личните лекари ще се включат в поставянето на ваксина срещу коронавирус чак в четвъртата фаза – когато ще се ваксинират страдащи от хронични болести. Това поясни д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на УС на Българския лекарски съюз.
Николова предупреди, че няма как при ваксината на Pfizer/BioNTech да се спазва график за проследяване на алергична реакция. Причината – 15 минути наблюдение, още 10-15 минути оформяне на документи, преглед. А ваксината при стайна температура може да издържи около час, т.е. един флакон е за петима души и времето не стига. Може би ще трябва да се работи с някоя от другите ваксини, обясни лекарят. Тя посочи пред Нова телевизия, че ваксината на Moderna, макар и РНК ваксина, издържа повече и там не вижда проблем.
Не е нужно да има реаниматор във всеки кабинет на лекарския кабинет. Всеки личен лекар има урбазон, може да реагира и при недай Боже тежка реакция, а след това да дойде екип за допълнителна помощ.
Не може да имунизираме вкъщи, категорична беше Николова. Според нея би било невъзможно с екипи на „Спешна помощ” да се поставят ваксини при много трудно подвижни хора. Тя каза и, че ще се уточняват неща в движение.
Перфектна е организацията в София при първата фаза на ваксинацията (бел. ред. – на медиците и хората на първа линия), всичко се прозвънява. Благодарности за д-р Пенчев (ръководителят на РЗИ София, който напусна след проблемите с карантината на Румен Радев и беше върнат тихомълком), сподели Николова. Тя е категорична, че в Сандански не е имало добра организация и затова се стигна до скандал с ваксинирани общински съветници.
Според Николова, засега пациенти с автоимунни заболявания и проблеми с кръвосъсирване трябва да изчакат. Всички други могат да се ваксинират. По думите ѝ, има много голям интерес към ваксинацията – тя сподели лични впечатления.
Още: За всяка сложена ваксина срещу коронавирус, държавата ще плаща на лекарите