Личен лекар в София е въвел потребителска такса от 5 лева за своите пациенти, а от пенсионерите събира по 2 лева на посещение, съобщи БНР. Ценоразписът с увеличените такси се появил на вратата на лекарския кабинет малко след началото на тази година, когато беше повдигнат въпросът за необходимостта от повишение на размера на сегашната такса от 2.9 лева.
ОЩЕ: Знаете ли кой е освободен от такса при посещение на личния лекар?
За да се направи проверка от Здравната каса, е нужно представяне на касова бележка за платена такса – каквато конкретният лекар не издава на пациентите си. От фонда припомниха, че потребителската такса се определя с решение на правителството и че за пенсионерите тя е фиксирана на 1 лев.
"Потребителска такса се дължи за оказана медицинска дейност на категориите лица, които не са освободени от нея. С времето тези категории лица станаха около 70%, така че на практика потребителската такса в момента не върши своята работа. Нейната работа е от една страна да ограничи излишното потребление на медицинска помощ, от друга страна да дофинансира медицинската дейност", обясни д-р Виктория Чобанова, която представлява сдружението в Софийска област.
От Здравната каса посочиха, че действащият размер на потребителската такса е от 2.9 лева, като от такса са освободени някои групи пациенти, сред които децата, бременните и родилките до 45-я ден след раждане, онкоболните. Колкото до пенсионерите, при тях таксата е от 1 лев, останалото се плаща от държавния бюджет на личния лекар. А за медицинските бележки лекарите могат да определят такса по своя преценка, ако са извинителни за отсъствие от училище. В други случаи, като издаване на бележка за липса на контакт със заразно болен, нужна за детско заведение или училище, родителите не дължат такса.
Според д-р Виктория Чобанова някои лекарски практики са въвели друг вид организация на работата си, за която изискват допълнително заплащане. "Която е със записване на часове, която е свъзана с по-малко чакане, по-добро отношение, повече време за преглед и което реално пациентите в някои практики заплащат. Това вече е съвсем различна услуга, която касае организацията на дейността".
"При всички случаи пациентите трябва да знаят какво плащат", посочи тя.
Идеята за увеличение на потребителската такса за преглед при лекар беше дадена през януари по време на дискусия в предишния парламент за проблемите в извънболничната помощ. Тогава д-р Любомир Киров се аргументира с това, че размерът й не е променян от 2012 г.
След това се завъртяха предложения за обвързване на таксата с минималната работна заплата – например 1% от нея, което при сегашния размер на това възнаграждение ще значи 7.8 лева.
И тъй като таксата се определя от изпълнителната власт, служебния здравен министър Асен Меджидиев не посочи дали ще инициира такъв ръст. "За таксата трябва да се изчака гласуването на новия бюджет", обясни Меджидиев преди няколко седмици, по време на посещение в Монтана.