Коронавирусът може да засегне половата система при млади мъже, които боледуват в момента или са преболедували инфекцията. Това каза в акад. проф. д-р Чавдар Славов, началник на Клиниката по урология в ИСУЛ. Вече има и редица публикации в световните научни списания, които предупреждават за този страничен ефект на заразяването с COVID-19.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"В тестисите се съдържат големи количества ангиотензин конвертиращ ензим 2 (АСЕ), който всъщност вирусът атакува и на базата на това взаимодействие човек се разболява. В резултат пациентът може да развие възпаление на тестиса, а дори и да не го развие, нарушава се спематогенезата, а по този начин и фертилитетните възможности на един мъж", обясни акад. проф. д-р Чавдар Славов по БТВ.
Вече има създадена клинична пътека за рехабилитация и физикална терапия след COVID-19, но тя все още не е действаща Той уточни, че все още не може да се каже дали тези изменения са преходни, или могат да останат завинаги, тъй като това са първи публикации за такива случаи.
Акад. Славов подчертава, че при ваксинирани пациенти не се наблюдават нарушения в тези функции и няма дефекти в сперматогенезата. Учените правят аналогии с вирусния паротит - т.нар. заушка, която при момчета или момчета в период на съзряване засяга тестисите и се стига до безплодие. Смята се още, че усложненията в мъжката полова система не зависят от това дали пациентът е прекарал леко или тежко заболяването.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница