Над 90% от болничните легла за COVID-19 – за среднотежки случаи и реанимационни легла, са заети. Това смята д-р Иван Колчаков, анестезиолог и реаниматор в УМБАЛ "Софиямед". По думите му, в ръководената от него болница свободни легла няма.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
По думите му, за да се освободи легло, следва или някой да е оздравял, или да почине.
Д-р Колчаков посочи пред Нова телевизия, че не е добре близки на заболели да ги карат, а това трябва да става през „Спешна помощ”. Но той каза и, че разбира колко натоварени са спешните медици, съответно му е ясно, че ще идват и хора, докарани от близките им или дори дошли сами.
Надяваме се тези 10 дни да пречупим кривата, каза Колчаков, който не пожела категорично да заеме позиция дали трябва да се удължи затварянето извън обявените вече 10 дни.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
На въпрос как така в България смъртността от COVID-19 е много по-голяма от тази в Сърбия – 3 пъти към момента, лекарят заяви, че тепърва ще трябва да се прави анализ, когато пандемията отмине.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Според д-р Колчаков, когато се отпуснем прекалено много в поведението си, се стига до такива мерки като сегашните, с уговорката, че пълен локдаун в България не е имало.
По отношение на "Ивермектин" д-р Колчаков заяви твърдо, че не може да го препоръча за лечение на коронавирус. Той напомни, че в България Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) дава разпореждания за какво се ползва даден препарат. Но Колчаков заяви, че още от началото на пандемията "Пълмед" прилага "Ивермектин" – препоръката е да се дава в начална фаза, за да не преминеш в по-тежка фаза на болестта.
Припомняме, че идеята за лекарството е, че то спира вируса да се размножава, но това до момента не е доказано категорично в голямо клинично проучване (с над 1000 души), като такова е започнато в Гамбия. Има обаче лабораторни изследвания, които показват, че "Ивермектин" спира репликацията на SARS-CoV-2. Колчаков изрично предупреди, че при прием на "Ивермектин" за лечение на коронавирус (може да стане по т.нар. хуманен принцип, при решение от болница) трябва да се следят чернодробните показания.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Огромен ръст в броя на заразените с коронавирус, увеличава се и процентът на положителните проби