Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лечение с кръвна плазма у нас - перспективите

07 май 2020, 10:05 часа • 7807 прочитания

За момента лечение с кръвна плазма у нас се прилага само във ВМА. Причините са, че Военномедицинската академия има собствен кръвен център и възможност да набира доброволци, излекували се от коронавирус, които да дарят кръв.Това обясни на сутрешния брифинг в МС началникът на Националния оперативен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.

До момента лечението е приложено на двама пациенти в болницата, единият от които е починал преди три дни, а другият се подобрява. Починалият пациент с короновирус е бил с придружаващо заболяване левкемия и на химиотерапия.

"За съжаление преди три дни почина единият пациент, който беше в по-леко състояние, но с придружаващо заболяване левкемия и на химиотерапия. Другият пациент, който беше в тежко състояние - интубиран, вече е в добро състояние и е екстубиран от два дни. Контактен е, адекватен, храни се. Провежда се активна рехабилитация, задържа добри стойности на кислородния анализ“, обясни Мутафчийски.

Ще стане ли лечението с кръвна плазма масово в българските болници и при какви условия?

По закон тези кръвни продукти могат да се обработват само в Националния център по трансфузионна хаматология и другите 5 центъра в страната. Това обясни главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.

От думите му стана ясно, че се подготвя възможността лечението да се прилага и в други болници в страната. Това обаче ще става по заявка от лечебните заведения.

"В момента се оборудва работното място - лабораторията, която трябва да е извън мястото, където се обработва друга кръв, така че да няма никакъв риск, и са изяснени от правна гледна точка възможностите за използване. Така че в момента, в който в Националният център по трансфузионна хематология започне работа, болниците ще имат възможност да искат такава плазма - замразена, от съответната кръвна група", обясни той.

Оказа се, че 91 от пациентите и медиците в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" имат вече изградени антитела. Това стана ясно от думите на директора на центъра проф. Асен Балтов.

"Така че това са може би таргетната група, която след това, разбира се, колегите ще преценят кой от тях може да бъде дарител. И ако имат такова желание, ще бъдат призовани да дарят", посочи той.

До момента лечението с кръвна плазма се прилага на Балканите в Сърбия, Албания, Северна Македония, както и във Великобритания, и Китай.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 7 май

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес