За момента лечение с кръвна плазма у нас се прилага само във ВМА. Причините са, че Военномедицинската академия има собствен кръвен център и възможност да набира доброволци, излекували се от коронавирус, които да дарят кръв.Това обясни на сутрешния брифинг в МС началникът на Националния оперативен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
До момента лечението е приложено на двама пациенти в болницата, единият от които е починал преди три дни, а другият се подобрява. Починалият пациент с короновирус е бил с придружаващо заболяване левкемия и на химиотерапия.
"За съжаление преди три дни почина единият пациент, който беше в по-леко състояние, но с придружаващо заболяване левкемия и на химиотерапия. Другият пациент, който беше в тежко състояние - интубиран, вече е в добро състояние и е екстубиран от два дни. Контактен е, адекватен, храни се. Провежда се активна рехабилитация, задържа добри стойности на кислородния анализ“, обясни Мутафчийски.
Ще стане ли лечението с кръвна плазма масово в българските болници и при какви условия?
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
По закон тези кръвни продукти могат да се обработват само в Националния център по трансфузионна хаматология и другите 5 центъра в страната. Това обясни главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
От думите му стана ясно, че се подготвя възможността лечението да се прилага и в други болници в страната. Това обаче ще става по заявка от лечебните заведения.
"В момента се оборудва работното място - лабораторията, която трябва да е извън мястото, където се обработва друга кръв, така че да няма никакъв риск, и са изяснени от правна гледна точка възможностите за използване. Така че в момента, в който в Националният център по трансфузионна хематология започне работа, болниците ще имат възможност да искат такава плазма - замразена, от съответната кръвна група", обясни той.
Оказа се, че 91 от пациентите и медиците в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" имат вече изградени антитела. Това стана ясно от думите на директора на центъра проф. Асен Балтов.
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
"Така че това са може би таргетната група, която след това, разбира се, колегите ще преценят кой от тях може да бъде дарител. И ако имат такова желание, ще бъдат призовани да дарят", посочи той.
До момента лечението с кръвна плазма се прилага на Балканите в Сърбия, Албания, Северна Македония, както и във Великобритания, и Китай.
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 7 май