Две компании – едната от Белгия, другата от Словакия, подадоха оферти пред държавното дружество „Хели Мед Сървиз“ ЕАД да осигурят медицински хеликоптер на лизинг.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Офертите бяха отворени днес в 13 часа. Едната е на Хеливенчър ФТО" АД / "Heliventure FTO" NV (Белгия), а другата – на „Еър Транспорт Трейдинг“ АД (Словакия).
Прогнозната стойност на поръчката е 1 756 004 евро без ДДС.
При първото ѝ обявление не се яви нито един кандидат. За втори път тя бе пусната на 16-ти декември. А седмица след това Министерският съвет публикува за обществени консултации предложение да се закрие фирмата "Хели Мед Сървиз", а дейността ѝ по осъществяване на спешна медицинска помощ по въздух да се прехвърли на Държавния авиационен оператор.
Припомняме, че срещу същата поръчка в Комисията за защита на конкуренцията има подадена жалба от фирма „Уикилинк“ ООД. Тя е поискала временна мярка спиране на процедурата.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Справка в Търговския регистър сочи, че въпросната фирма е с капитал 200 лева. Собственост е на трима французи (Дидие Мулен, Венсен Тебо и Франсоа Букийон) и 40-годишната българка Александра Талева-Льомоан, омъжена за французин, като тя притежава 90% от капитала.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Създадена е през 2013 от Стив Емануел Жулиен Льомоан с дейност отдаване на аудио-визуална техника под наем, техническо обезпечение на семинари и други събития, търговия със стоки и услуги, търговско представителство, посредничество. Още: Край на сагата: България купува 6 медицински хеликоптера
За последно през 2017 г. е имала оборот от 25 000 лева, в следващата година оборотът ѝ е едва 2000 лева. През 2019-та отчита само загуба от 1000 лева, без никакви приходи. За 2020-та управата на дружеството е подало декларация пред Търговския регистър, че не е извършвало дейност. След това вече годишни финансови отчети не са подавани. До май месец 2016 г. е имало социално осигурен във фирмата само един човек, от тогава насам - нито един. Със здравна осигуровка е нямало осигурен служител откак съществува, сочат публичните данни.