Защо сме по-близо до Бангладеш, а не до съседите си по брой ваксинирани срещу коронавирус? Според директора на ИАЛ (Изпълнителна агенция по лекарствата) Богдан Кирилов причините са две – количествата ваксини, дошли досега и отказали се предварително записани за ваксинация.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
След като му беше посочено, че има много случаи на чакащи, които никой не вика, Кирилов се оправда пред Нова телевизия, че имало много голяма разлика в различните области и при различните РЗИ.
Кирилов призна и друго – неясно било определението за хората, които се ваксинират срещу коронавирус в трета фаза. Най-общо, това са хора с важна роля за обществото и по-застрашени от зараза. Запитан дали всъщност сме уточнили кой влиза в трета фаза, отговорът беше: "Като цяло е сериозно предизвикателство и всичко се случва много динамично".
"Необходимо е да бъде създадена организация от техните работодатели" – така Кирилов прехвърли топката кой всъщност е отговорен за процеса на организация по ваксинация. И добави, че вече сме много зависими от IT технологиите, след като беше попитан как така работещи от вкъщи IT специалисти се оказват пред продавачки в магазина за ваксинация.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Директно попитан не е ли проблемът в държавата, за да сме толкова назад по брой ваксинирани, Кирилов се съгласи, че има затруднения заради малко поканени хора в съответната фаза, а след като има и отказали се от тях, процесът зацикля. Но той настоя, че било най-важно количествата на ваксина, които поскъпват.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
На въпрос кога трябва да приключи трета фаза и дали не е безкраен процес, след като всеки работодател може да подаде списък с желаещи към РЗИ, последва клише: "Всеки желаещ може да бъде ваксиниран".
На този етап няма нужда от пунктове за ваксинация, които да работят денонощно. Ако видим данни за такава нужда, ще бъдат създадени - така Кирилов призна какво правим всъщност с ваксинацията.
Още: Ръководителят на ИАЛ говори клиширано за ваксините срещу коронавируса
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
ВСИЧКИ ПУНКТОВЕ ЗА ВАКСИНАЦИЯ ПО МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ В ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ!