Колко струва лечението на коронавирус с усложнения при тежко боледуване? Шефът на НЗОК Петко Салчев все още няма отговор на този въпрос. В същото време болници се оплакват, че средствата им за лечение на COVID-19 не стигат, въпреки увеличените клинични пътеки. Това стана ясно от разговор в ефира на btv.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Директорът на Здравната каса чака отговори от специалисти по въпроса, за да се произнесе НЗОК дали да се увеличават клиничните пътеки за лечение на COVID-19, за което настояват от Асоциацията на болничните заведения в България. Освен, че парите не достигат, те идват и след дълги писмени кореспонденции и преговори с месеци закъсение, казват от лечебниците.
Към момента има няколко клинични пътеки, по които се лекува инфекцията с различни процедури и цени. Три са с по 1200 лв., при тежките дневно се предвиждат по 770 лв, обясни Салчев.
Първо лечението беше 620 лв., после стана 1200 лв., ако специалистите посочат друго, Касата ще отиде на преговори, увери Салчев, като посочи, че единственият въпрос, който е задал на експертната група е бил "Колко?". Отговор и до този момент обаче няма. Салчев продължава на чака. Чакат и болниците.
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
"Ако имахме единен протокол как се лекува COVID-19, то би могло да имаме и такива клинични пътеки", обясни Петко Салчев. Въпросът защо няма протокол не е въпрос към НЗОК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
И до този момент Здравната каса заплаща 60 лв. за тест за коронавирус, но лабораториите имат право да определят своя цена. Те са търговски дружества, отсече Салчев.
По темата за разкриването на легла за лечение на коронавирус, Салчев обясни, че има има точно определени правила за това, а Касата подхожда много гъвкаво. Трябва да има протокол от РЗИ. "Касата не разкрива и не забранява, касата закупува легла, ако са спазени правилата", заяви Петко Салчев и допълни, че все пак леглото трябва да е осигурено както с апаратура, така и персонал.
Съгласно официални данни на НЗОК, предоставени на Actualno.com към края на юни, средният престой в болница на болен от COVID-19 е 29 дни! В това число обаче влизат както хората в интензивно отделение, така и само среднотежките и малко по-леки случаи, които обаче влизат в болница.
Още: Ангел Кунчев не вижда смисъл за масова имунизация при 5 случая на менингокок
Още: От днес: Започва ваксиниране срещу менингококова инфекция
НЗОК е платила за повече хора, отколкото са лекувани от коронавирус