Над 13 хиляди българи годишно минават през операция за смяна на колянна или тазобедрена става, а заболяванията на опорно-двигателния апарат са на трето място сред най- разпространените у нас.
Данните представи по БНР проф. Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". Той е сред основателите на Ортопедична фондация за изследвания и обучение.
Коляното е най-засегнатата става в човешкия организъм, а най-уязвими към проблеми със ставите са хората над 60 години и особено жените, заради по-еластичния ставен хрущял, обясни проф. Кинов.
Още: Кога е правилният момент за смяна на ставата?
Протезата трябва да издържи 25-30 години
По думите му, ако в миналото изкуствената става е издържала около 10-15 години, сега стандартът е около 25-30 години. Какво е качеството на живот на пациентите с такава протеза и до какви проблеми се стига след операция – такива данни ще събират от новата Ортопедична фондация чрез проекта си за създаване на регистър на оперираните у нас.
"За да знаем какво се случва след операцията 5, 10, 15 години и да можем категорично тогава да ви отговорим на този въпрос - колко години издържа една протеза, и да кажем: "Ето, имаме данни, че 15 години след операцията 99 процента от пациентите са без проблем". Това ще можем да го кажем, когато ги регистрираме и проследяваме", коментира проф. Кинов.
Още: Как да се справим с болките в ставите
Към момента Здравната каса заплаща стойността на операцията по ендопротезиране и част от цената на протезата. От фондацията ще работят за поемането на целия разход от обществения фонд.
Още: Скъсана предна кръстна връзка в коляното и/или менискус – какво трябва да знаем