Няма да живеем постоянно така – зависи от създаването на колективен имунитет. Самият вирус също се приспособява към усилията на човечеството да се справи – инкубационният период при Делта варианта е 3-4 дни, предишните варианти бяха с инкубационен период от 7-10 и повече дни. Това заяви българският представител в Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) проф. Илко Гетов.
При ваксинация може да говорим за имунитет от година-година и половина, докато при преболедуване е около 6-8 месеца, според думите на Гетов. На този етап не се обсъжда сериозно прилагането на трета доза ваксина според новите варианти на коронавируса – няма постъпило заявление за прилагане на такава доза пред ЕМА, добави професорът.
Защо в България има такова недоверие към ваксините? Защото българите вярват повече на неофициални източници, според Гетов. Но той счита, че не трябва да се въвежда задължителна ваксинация – трябва да има по-широка информационна кампания. „Нека всеки медицински специалист в страната да привлече към ваксиналната кауза двама души и ще постигнем целта”, смята професорът.
Що се отнася до въпроса трябва ли да се ваксинират децата, отговорът на Гетов пред БНТ беше, че това е решение на националните органи. Той напомни, че ваксината на Pfizer/BioNTech („Комирнати”) вече може да се ползва при младежи 12 – 16 години. Предстои още днес да се гледа дали ваксината на Moderna да се пусне за същата възрастова група.
Децата разпространяват – те са носителят, който може да подпомогне разпространението. Някои европейски държави много настояват ваксината на Moderna да бъде пусната, за да може да осигурят нормалното провеждане на следващата учебна година.