Най-важното е дали ваксините работят срещу нови мутации – като тази в Южна Африка, във Великобритания, има и в Япония. Досега са известни 4000 мутации на коронавируса, който тръгна от Ухан. Голяма част не водят до промяна на структурата му, а друга част не водят до промяна на тежестта на заболяването. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев, член на Националния оперативен щаб (НОЩ) и директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Най-важното – взета е кръв от ваксинирани с ваксината на Pfizer/BioNTech, британският вариант бива унищожен, това показват данните. Същото важи и за Moderna, подчерта професорът, като цитира европейски данни. Същото можем да кажем и за ваксината на AstraZeneca, каза Кантарджиев, но предупреди, че адекватният имунен отговор не е толкова висок, колкото този при РНК ваксините. Една ваксина с имунитет 60-70 процента по-бавно прави колективен имунитет, каза Кантарджиев и напомни, че ЕК вече е благосклонна към руската ваксина "Спутник V", която също е на база аденовирус, но човешки и да има комбинация между двете, за постигане на по-силен имунитет. Припомняме, че в Австралия вече има сериозен дебат дали да се ползва ваксината на AstraZeneca и Оксфордския университет в преследване на колективен имунитет - експерти считат, че тя не осигурява достатъчно силен имунитет.
От другата седмица почваме целогеномно секвениране, за да установим със сигурност дали британската мутация на коронавируса я има в България – най-вероятно я има, поясни професорът пред БНТ.
Що се отнася до Китай, Кантарджиев обърна внимание, че там има ваксина, която атакува целият вирус, а не само S-протеина, както са западните ваксини и руската ваксина.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Критикари много се изказаха по въпроса – с вчерашна дата в България поставянето на ваксини отговаря на това във Финландия, Чехия, Нидерландия. Румънците бяха ваксинирали 4 души на 1000 до вчера, ние – 2, не е толкова по-малко, коментира Кантарджиев. "Презапасяването е лошо – ако си купиш много олио, може да граняса", картинно добави той. И похвали ЕК за усилията относно осигуряването на ваксини – според него Брюксел направил така, че за всеки член на ЕС да има достатъчно, но и да може да отстъпва на съседни държави, които не са част от ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
"Необходимият колективен имунитет няма да може да се направи през 2021 година, но това не бива да ни отчайва", заяви професорът, според който ваксинираните, броя на преболедувалите и противоепидемичните мерки ще водят към все по-добро: "Повярвайте ми, лятото ще има голям ефект".
Кантарджиев коментира и друго – нивото на антителата не е водещият критерий работи ли ваксината или не. Най-важното е клетъчният имунитет и има данни, че той е траен, подчерта професорът. ПОДРОБНОСТИ ЗА ТАКИВА ДАННИ – ТУК!
Щабът за ваксинирането може да преразглежда плана за ваксинация и да прави такава организация, че някои хора да отидат по напред в реда – например работещи в критична инфраструктура, каза още Кантарджиев.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
Още: Спад в броя на новите случаи на COVID-19 у нас, намаляват и настанените в болниците