До момента знаем за двама пациенти във ВМА, които са били в тежко състояние заради коронавирус, и след преливане на кръвна плазма са се повлияли благоприятно. Какво знаят българските експерти за това лечение? Пред БНТ отговорите даде хематологът д-р Иван Тонев от Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания.
Начинът, по който влияе методът е антителата да неутрализират и убият заразата при пациенти,при които тя е в развитие, каза експертът. Лечението с кръвна плазма води и до пълно изчезване на вируса от кръвта на пациентите, като подобни свидетелства вече има публикувани в китайски и европейски проучвания, подчерта той.
Но в какви дози, при какви пациенти е по-добре – не може да се каже още. На този етап това лечение е екпериментално, каза д-р Иван Тонев.
Едното от важните условия за успешно лечение е каква е концентрацията на антителата в преболедувалия. Другото е, зависи колко плазма се взема от него – дали като при обикновено кръвопреливане или чрез антифереза – когато може да се вземе повече кръвна плазма. Засега има препоръчителна минимална доза която трябва да се вземе, за да може да се използва кръвната плазма.
Има и още неизвестни - Има доста голямо разнообразие в това до колко е високо нивото на антитела в кръвта. При по-тежко боледувалите те са с по-високо количество. Но има и случаи на пациенти с безсимптомно преболедуване, което в последствие прави високо съдържание на антитела в кръвта, обясни лекарят.
Бързият тест показва наличие на антитела – но не и че вирусът е елиминиран. Трябват допълнителни изследвания за да се докаже, дали кръводарителят не е още вирусоносител. Антителата се появяват на 10-12 ден от инфекцията. Препоръчва се да се ползва плазма 10-14 дни след доказано излекуване на човек
За да стане донор човек, трябва да е преболедувал коронавирус. Не трябва има придружаващи заболявания, за да не бъде застрашено собственото му здраве, при взимане на кръвната плазма.
Обикновено плазмата, която се прелива е най-често прясно замразена – това позволява да бъде подложена на допълнителни тествания преди преливане. Би могло да се ползва прясна плаза, но това е доста по-сложно, заради всички придружаващи изследвания и процеси на процедурата, обясни още той.
Сега може 1 донор да дари кръвна плазма за няколко пациенти. Но тъй като лечението е експериментално, процедурата все още е в начален стадий. Няма точни правни рамки, подчерта експертът.
Затова, например, може и като при обикновеното кръводаряване, дарителят да каже за кого точно дарява кръвна плазма. Процедурата е в експерименталния си стадий. Желанието на донора е нещо, с което се съобразяваме, каза той.
Сутринта чух, че има 4 желаещи да дарят кръвна плазма - дали са единствените 4-ма или са нови 4-ма, не мога да кажа, коментира още хематологът.