Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво води до импотентност и как да се противодейства: лекар от Мюнхен обяснява

03 юни 2022, 20:01 часа • 2740 прочитания

Мъжете никак не обичат да говорят за импотентност. Но зад така наречената еректилна дисфункция често се крият други проблеми, обяснява д-р Атикула Азиз, главен лекар на клиниката по урология в мюнхенската болница "Богенхаузен".

Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Само в Германия засегнати са между 4 и 6 милиона мъже, казва лекарят, като уточнява, че това са само официалните числа според публикувани изследвания. Сивата зона вероятно стига доста по-надалеч, смята урологът.

Когато пенисът е болен

Специалистите предполагат, че само 20% от мъжете с еректилна дисфункция търсят медицинска помощ. А от разговорите в мъжките групи за самопомощ става ясно, че мнозина поставят знак за равенство между сексуална потентност и мъжественост. Потърпевшите толкова се срамуват от това фалшиво заключение, че не смеят да говорят за проблема си дори със своята собствена партньорка. А този срам може да доведе до фатални последствия.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

"Трудностите с ерекцията може да бъдат ранен симптом за сърдечно-съдово заболяване. Те дори може да са предвестник на инфаркт", обяснява д-р Азиз, който свежда тезата си до една запомняща се формулировка: "Болно сърце - болен пенис".

При такива пациенти той самият не се съсредоточава само върху слабините, а гледа под лупа целия организъм. "И много бързо стигаме до други свързани проблеми: диабет, затлъстяване, никотинова зависимост или прекаляване с алкохола. Всичко това намалява потентността", припомня урологът.

Ето защо на своите пациенти той най-напред препоръчва да променят начина си на живот. Редица изследвания показват например, че здравословното хранене помага срещу еректилната дисфункция. А в една публикация на Медицинското училище на Харвард се изброяват пет мерки, с чиято помощ мъжете могат не само да се предпазят от такива проблеми, но понякога и да отстранят вече появили се смущения: редовно движение, здравословно хранене, грижа за доброто състояние на сърдечно-съдовата система, борба срещу свръхтеглото и упражнения за поддържане на таза.

"За съжаление обаче повечето мъже предпочитат да глътнат някое хапче, за да решат проблема", казва д-р Азиз. Той има предвид цяла група препарати, най-известният от които звучи познато за всяко мъжко ухо: виагра. Тези препарати подкрепят оросяването на пениса, а по този начин и ерекцията.

Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

"Ако и хапчето не помага, тогава разполагаме с други, по-агресивни методи", допълва лекарят. Когато нищо друго не върши работа, идва ред на надуваемата протеза. Повечето такива импланти функционират с помощта на малка помпичка, която хирургът имплантира в тестисите.

Защо е важно да се потърси помощ

Казано накратко: когато пенисът им боледува, мъжете трябва най-напред да се обърнат към лекар. Защото ако човек просто игнорира проблема, няма да изчезне нито еректилната дисфункция, нито срамът от нея. Тъкмо напротив: нещата обикновено се влошават.

"Особено при по-младите мъже психическото натоварване може да предизвика проблеми с ерекцията", казва д-р Азиз. Стрес на работното място, напрежения в лювната връзка, депресии - всичко това може да предизвика еректилна дисфункция. "Нашето общество изисква непрекъснато да даваме всичко от себе си", обяснява урологът и констатира, че на този фон пенисът често пъти може да бъде "система за ранно предупреждение" при претоварена психика.

А когато сексуалният живот страда, тогава напрежението и депресиите дори се усилват. Получава се порочен кръг, от който може да се излезе единствено чрез преодоляване на срама и преглед при лекаря. На онези мъже, при които не установява физиологически причини за еректилната дисфункция, урологът препоръчва сексуална терапия.

Изследване, публикувано през 2021 година, констатира, че при проблеми с ерекцията най-добре помага комбинацията от медикаментозно лечение и психотерапия. А мъжете с такива смущения, които живеят в трайна връзка, най-добре да говорят за проблема със своите партньорки. Защото както констатират редица участници в групите за самопомощ, в подобни ситуации жената страда повече от отчуждеността на своя партньор, отколкото от неговите проблеми с ерекцията.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес