Как се лекува коронавирус - парацетамол от 1000 милиграма не повече от три пъти на ден при температура. Това беше посочено като основа на домашното лечение от коронавирус от генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски, който говори заедно с ръководителя катедра "Инфекциозни болести" доц. Георги Попов.
По наблюдения на ВМА, средно инкубационният период на болестта е 4 дни, но диапазонът е от 2 до 9 дни. Температурата се повишава бавно – около 37,8 градуса, след това стига до 38,5-38,6 градуса.
Друг симптом – суха кашлица, продължаваща дълго време (10 – 14 дни), като тя е описвана като нетърпима. Болки и дразнене в гърлото, запушване на носа и секреция, които обаче се лекуват лесно. 45% от болните са със задух – все едно някой ти е стъпил на гърдите.
Прави ни впечатление главоболието – 25% от болните във ВМА казват за такъв симптом, обясни Попов. При болни над 50-години има повишение на кръвното.
3% от хоспитализираните във ВМА болни имат загуба на мирис и вкус, но в комуна с 11 жени и 1 дете, които са на домашно лечение, има 90% загубили усещане за мирис и вкус.
При сериозни пневмонии антибиотиците помагат, има и използване на кортикостероиди в някои случаи, зависи от индивидуалната картина. В лечението се използва и хидроксихлорокин - лекарството, което ползваше и Кирил Домусчиев.
Когато сатурацията падне под 93%, вече следва активно и агресивно лечение с лекарства. При агресивно развитие, десетият ден е ключов - тогава се стига до критична ситуация.
Засега експертите от ВМА не смятат, че ще имаш усложнения, след като си оздравял от коронавирус.
Картината във ВМА
Ръководителят на инфекциозното отделение на ВМА доц. Георги Попов поясни, че от ВМА са изписани 14 души, 10 са абсолютно оздравели, с потвърдени тестове. Четирима обаче имат вирус в носоглътката, за продължително време.
Освен това, наблюдаваните вкъщи хора . „Прави впечатление, че засяга хора с добър социален статус”, каза Попов и добави, че 4 души са били хоспитализирани впоследствие. Изпращат се и доброволци и екипи, които преглеждат на място.
Във ВМА има 3 случаи, които са били много тежки, но не е допуснато те да влязат в състояние, което да доведе до интубация. Това е станало с агресивна лекарствена терапия. При интубация шансът да починеш е 86%, стана ясно от думите на Попов. А Мутафчийски обясни, че една жена, работеща в ИСУЛ, е била екстубирана и вече е така от 1 седмица, като нещата са оптимистични.
Що се отнася до тестването на медици, във ВМА има протокол за тестове на всяка седмица. А Мутафчийски разказа, че негов колега от Бостън му е разказал, че медиците там трябвало да си носят маски в пликче, за да ги ползват пак.
Още: "Нов смъртен случай заради коронавирус, вече потвърдени са 477"