Един на всеки четирима от нас е застрашен да получи инсулт поне веднъж в живота си. Повечето инсулти могат да бъдат предотвратени, ако следваме няколко прости стъпки – редовно проследяване на артериалното налягане, на кръвната захар, на холестерола, физически упражнения, избягване на наднормено тегло, здравословно хранене, както и избягване на консумацията на алкохол и тютюневи изделия.
За това съветват от Асоциацията за инсулт и афазия в България ден преди Световния ден за борба с инсулта, който се отбелязва на 29 октомври под егидата на Световната организация за инсулт (WSO).
Мозъчносъдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност по целия свят. България не прави изключение. Страната ни е на едно от първите места в това отношение. Смъртността от инсулти е 270.1 за мъжете и 265.1 за жените на 100 000 души население. В България се регистрират годишно 82 398 заболявания, от които 35 311 случая са с инсулт. От регистрираните 35 311 случаи с инсулт 7 175 болни завършват с летален изход.
Целите на Асоциацията за инсулт и афазия са да се редуцира абсолютния брой на инсулти в България с 10%, както и 90% от пациентите с инсулт в началната остра фаза да бъдат лекувани в специализирано медицинско звено – stroke unit.
Преживелите инсулт са 28 136 с различна степен на инвалидност, която при 10% от тях е тежко изразена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото. От преживелите инсулти 25-50% са с говорно-речеви нарушения, като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни. Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия.
В тази връзка Асоциацията за инсулт и афазия си поставя няколко цели. А именно да се осигурят пълноправни възможности за обучение и занимания за оцелелите след инсулт за тяхното физическо, умствено и емоционално развитие, както и са се работи за осигуряване на достъпна среда за инвалидите до всички обществени места.
ОЩЕ: Пушенето и високият риск от инсулт