Линейките по бензиностанциите е на базата на сериозен анализ на системата на спешната помощ. Животът на пострадалия зависи до голяма степен от бързината на реакцията на институциите за неговото спасяване. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” председателят на Български червен кръст Христо Григоров.
В момента има много сериозни проблеми – не може в София една линейка да дойде от повикването на 30-та минута, а същото нещо в Израел или Германия например да става до 8-10 минути. Искаме да изградим такава услуга, която да е разделена на две.
Едното е задължителен ангажимент на държавата – помощ от вратата на болницата навътре и другото – долекарската помощ, което е свързано със запазването жизнените функции на пострадалия, за да стигне до ръцете на професионалните екипи, каза още той. „Парамедикът не може да замести лекаря – той не е лекар, допълва тази дейност и до голяма степен помага да се идентифицира проблема и да се закара болния до професионалистите.
Обучението на парамедикът е на три етапа – втори и трети са на едно много високо ниво на професионалното обучение. Червеният кръст би могъл заедно с някои болници дори имаме договореност вече, да обучаваме първи етап – за шофьори, пътни полицаи, където не се изисква някакво много специфично професионално обучение.
Считаме, че извън вратата на болницата до мястото на инцидента държавата трябва да делегира тези права на т.нар. публично-частно партньорство, както е в белия свят”, допълни председателят на БЧК Христо Григоров.