По отношение на болните ситуацията е под контрол. Но се чувства вече умората. Това е 67 ден от епидемията. За някои от нас няма събота, няма неделя. Тази умора не е само заради обема на работата, а и от социалната изолация. Ние също като пациентите сме изолирани. Това каза пред БНТ професор Камен Плочев ръководител на Първа клиника по инфекциозно лечение във ВМА
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Умората може да доведе до грешки. Първата - че може да се вземат грешни решения при диагностиката и лечението. Решили се този проблем. В 13 часа всички екипи обсъждаме заедно всеки един болен. Вторият обаче рисков фактор е снемане на защитната бариера. Когато чуеш сигналът, че някой е зле, при тръгване може да забравиш маска, ръкавици, а това вече е рисково, коментира той.
В момента имаме 11% загуби, което е много, каза Плочев, така той охарактеризира поддържания процент на заболели медици в страната. Сред заболелите са две групи - хора, които не са знаели с какво работят или не са подготвени. Нарушавайки две златни правила: всеки е потенциално заразен и всеки сам пази себе си – това е рефлекс. Най-характерен пример е болница "Св. Иван Рилски". Това е война, която водим. Няма фронт и тил, всички сме в опасност. Хора които са неподготвени отпадат – виждате Ямбол, Сливен, обясни инфекционистът.
Колко още може да издържи системата тогава?
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Ние ще издържим. Материално сме обезпечени по всякакъв начин, имаме пълна подкрепа на всякакви нива. Няма грешки заради неуредици в администрацията. Трябва обаче да обмислим отново режима на работа. В началото редувахме екипи на 14 дни, минахме на 5 дни. Сега пак ще преустроим на по-кратки смени за медицинските работници във ВМА – на принципа "колкото работиш, толкова почиваш". Никой няма да дезертира от бойното поле, поне от колегите, с които аз работя.", подчерта професора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Как лекуват пацииенти с коронавирус във ВМА?
Ние много внимателно следим какво трябва да правим. Има правило: Не вреди! Над 70 вида лечение има като литература в момента в световната практика. СЗО ги е редуцирало до 7 медикамента, които препоръчва при различно състояние на болния, ъобразено и със съпътстващите хронични заболявания. На болен със сърдечно съдови заболявания, например няма да дам хлорокин. Знаем, че вирусът разорава и влизат бактериите, а тях лекуваме с антибиотици, обясни още експертът.
По отношение на новите методи правим и преливане на кръвна плазма – вече са 4 пациентите, които лекуваме с този метод във ВМА. Единият почина, но не от плазмоферезата, а от левкимия. И Господ не можеше да му помогне, ние удължихме срока на живота му, но не го излекувахме. Останалите имат шанс, добре понасят лечението. Има достатъчно кръводарители в момента, каза още Плочев.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Сега е моментът да увеличим броя на стипендиите за инфекционисти.
Не стигат лекарите, и то инфекционистите. Това е инфекциозна болест. Тази специалност беше неглижирана. "Аз имах голям спор с министъра на здравеопазването, който заплаши, че ще ме уволни, защото искаше да закрива инфекциозното отделение.", каза професора, но отказа да каже кой е този министър. "Приятели сме с него, няма да казвам", продължи той.
Нашият труд в момента е признат, хората разбират, че без нас не може. Сега е времето доц. Михайлова да отпусне малко повече платени специализации за инфекциозни болести, защото болестта ще ни държи поне още 2-3 години. Защото в болницата няма ли инфекционист терапията не може да се движи, обясни инфекционистът.
По думите му не предстои най-лошото. "Вече има ред, често работим и рефлекторно, което също е опасно, но така или иначе сме на този етап. Готови сме за втора и трета фаза, не сме неподготвени. Минали са два месеца, дано стане като САРС – след 4 месеца вирусът сам да си отиде. Аз съм оптимист.", обяви професора.