Това е очаквано решение за тези, които познават сферата. Трансплантационният туризъм и търговията с органи е в основата на решението тези държави да преустановят временно тази дейност с чужденци. Надявам се да е временно. Това каза Генчо Начев - директор на болницата "Св. Екатерина" и национален консултант по кардиохирургия в коментар за новината, че клиниката във Виена спира трансплантациите на чужденци.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Той уточни, че няма страна, която да не даде предимство на собствените си граждани и отбеляза, че е много по-добре нещо да се свърши тук, отколкото в друга страна. Начев заяви, че е скептичен, че ще се намери болница в Европа, която да трансплантира българи:
"Имаме информация, че от министерството на здравеопазването са направили контакт с болницата в Хановър, но какво е развитието не мога да ви кажа", каза още той в интервю за bTV.
Той допълни още, че страната ни разполага с необходимата техника: "Машина има, специалисти има. Това, което е необходимо допълнително ще се купи. Говорим за двама хирурзи, двама анестезиолози, четирима пулмолози."
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Начев заяви, че не вижда кой знае какъв напредък с донорските ситуации у нас и изрази мнение, че трябва да се подобри координацията и контрола в това отношение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Според анестезиологът Сибила Маринова, координатор по донорство във Велико Търново един от най-големите проблеми е да се разбере навреме за донор – кои пациенти в мозъчна смърт могат да са донори на бял дроб. 2% от смъртността в болниците се пада на мозъчната смърт. Това тя пред БНТ.
Маринова е категорична, че трябва да има единна система, с която навреме да се разбира за случаи на мозъчна смърт и да се направи всичко възможно това да се използва за донорство.
"Трябва да работим така, сякаш някой наш близък се нуждае от спешна трансплантация – тогава ще се получат нещата", категорична е Маринова.
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници