100% съм съгласен, че в болниците се отчита дейност, които не са извършени. Прави се, за да се вземат пари от касата. Това заяви в предаването "Тази неделя" по BTV директорът на болница „Св. Екатерина” проф. Генчо Начев.
По думите му причината е, че дейността, която болниците извършват, не е оценена от касата. "Чашата струва един лев, а те ни плащат 80 стотинки”, даде за пример той, като допълни, че в неговата болница надписване няма как да се случи, защото "няма как да отчетем нещо, ако няма разрез при операция на сърце”.
"То е въпрос на ръководство. Може да се взема нещо от касата, но се снижава авторитетът”, подчерта той.
Дали е финансово дисциплиниран един директор на болницата показват дълговете, смята Начев. "Ако няма дългове – има финансова дисциплина. Но има болници с дългове, които не са резултат от недисциплинираност. Но не може да се закрият, защото ще има социално недоволство", смята той.
Начев е съгласен с идеята на здравния министър Петър Москов да се оптимизира дейността на болниците чрез тяхното обединение. В едно каре от 1 кв. км. има девет болници с едни и същи лаборатории. Би следвало да минат под едно ръководство, а не да има конкуренция, след като болниците са на един собственик, смята той.
Според него това е положителна идея дотолкова доколкото се очаква определена икономия на средства. "По-важното е по-този начин да се оптимизира дейността на болниците", каза лекарят. По думите му така няма да се припокриват дейности.
Би следвало да се обединят информационните технологии, да има отчетност, анализ. На второ място – обединение отделите за обществените поръчки. Трето – на счетоводството, коментира лекарят.
Лекарят коментира също и нападението на акушерката Емилия Ковачева от "Софиямед" над 4-дневното бебе. "От човешка гледна точка деянието е ужасно", каза Начев. Той обаче добави, че за толкова години се е научил, че нещата не само бели или черни, а има нюанси.
На въпроса дали има подобна практика в "Св. Екатерина" Начев отговори: "24-часови дежурства не се позволяват, защото човек не може да е в тонус за толкова продължително време". Той обясни, че 12-часови дежурства са практиката, но 24 са твърде много.
Проф. Генчо Начев отказа да даде съвет на министъра на здравеопазването, но му пожела да е последователен в това, което е набелязал. „Досега никой министър не се е ангажирал със срокове в здравната реформа”, отбеляза той и заключи: „И дано враговете му позволят това да стане”.
Пред "Нова телевизия" днес уволненият директор на болница „Св. Иван Рилски” д-р Дечо Дечев се обяви против сливането на болници.
Той посочи, че никъде в света хората не отиват към обединяване на такива болници. "Това означава, че работещите в тези болници ще се върнат в период от преди 25 години. Новото обединение, което се твърди, че ще има, ще има една шапка. Ще се подредят едни фирми, от които всички болници ще трябва да пазаруват задължително от тях“ смята Дечев.