Фармацевтичният съюз съди държавата заради дискриминация с парите за първа линия

25 октомври 2021, 15:47 часа • 1507 | прочитания

Българският фармацевтичен съюз е завел колективен иск срещу Народното събрание и Министерския съвет, става ясно от позиция, изпратена до медиите.

Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите

Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация

Причината е "дискриминационно отношение към магистър-фармацевтите, което съществува от години в системата на здравеопазването, но особено отчетливо бе демонстрирано от държавата по времето на пандемията от COVID-19".

Оттам допълват, че са първата съсловна организация, която съди държавата, но са принудени на тази стъпка заради твърдото неглижиране от страна на властите.

От съюза казват, че от началото на пандемията държавата предоставя допълнително възнаграждение, предпазни средства и стимули за работа на други категории медицински специалисти - лекари, дентални лекари, специалисти по здравни грижи, но не и на фармацевтите.

Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии

Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план

"По необясними причини, въпреки многократните напомняния и становища на БФС компетентните държавни органи в лицето на НЗОК, Министерски съвет и Народно събрание не са предприели никакви действия за отстраняване на дискриминационното третиране на магистър-фармацевтите", казват оттам.

Те подчертават, че магистър-фармацевтите са квалифицирани по своята подготовка аналогично на лекари и на дентални лекари - те са медицински специалисти по силата на законодателството, образованието и отговорностите, които са им вменени.

"Те са най-бързо и пряко достъпните медицински специалисти за пациентите, страдащи от COVID-19, медицински специалисти, които ежедневно предоставят фармацевтични грижи за амбулаторното лечение на това заболяване. Те са първата линия и при доставяне на предпазни средства и средства за тестване в домашни условия. При спиране или затрудняване на обслужването на пациентите по време на пандемията в определени кризисни моменти от страна на лечебните заведения единствено магистър-фармацевтите в аптеките остават медицинските специалисти, които са насреща", казват те и допълват, че необходимите средства са пренебрежително по-малки от тези, които над 18 месеца се дават на останалите медицински специалисти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес