Ще стане пълна каша, когато електронни рецепти се въведат не само за антибиотиците и за лекарствата за диабет, но и за всички медикаменти. Това каза по БНР Николай Костов - председател на Асоциацията на аптеките в България. Той припомни, че са направени няколко опита в последните две години.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
„Заради непрекъснатата опозиция на Българския лекарски съюз (БЛС) това не се случи. Повече от две години, лекарите и ние изпълняваме електронни рецепти по Здравна каса, но накрая се оказа, че има една част лекарите, които са неподготвени – тези, които не работят със Здравната каса. Повечето от тях нямат софтуер, много от тях нямат електронни подписи и се оказаха изненадани…Според мен – основно нямат желание“, каза Николай Костов.
Той добави, че системата е замислена така, че всяко лекарство има уникален код и чрез него се осъществява комуникацията между софтуерите.
Още: МЗ: Без електронна рецепта за антибиотични капки за очи, кремове или ампули, приготвени в аптеката
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
„Проблемът е, че в лекарските софтуери съществуват лекарства, които отдавна са отпаднали – или не се внасят вече, или никога не са се внасяли, или имат регистрирани опаковки, които също никога не са се внасяли и са с различен код. С една дума – лекарският софтуер е неподдържан, защото в него трябва да има само актуални лекарства - такива, които реално присъстват на пазара. Отделен въпрос е дали ги има или ги няма в момента“, обясни председателят на Асоциацията на аптеките в България.
По думите му, в софтуера са вписани регистрираните в България лекарства, но според Костов, има разлика между регистрираните, актуалните и наличните медикаменти. Проблемът ще стане особено видим, когато и другите лекарства станат с електронни рецепти, добави той.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: Близо 70% от лекарите не могат да изписват е-рецепти
„Сега са само лекарствата за диабет и антибиотиците, но когато станат над 6000 и вместо 6000 в софтуера на лекарите има 12 000, при тях ще стане пълна каша“, обясни Костов.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
„В интерес на истината, нещата стават все по-регулирани, лекарите започват да налучкват правилните кодове и започват да предписват по-голям процент правилни рецепти. По тази причина анулираните рецепти са много по-малко“, каза Николай Костов.
Още: Лекарства в аптеките ще има, увери зам.-министърът на здравеопазването
Той твърди, че вече има нелегални сайтове, които доставят лекарства от съседните на България страни.