Не е дали ще дойде, а кога. Засега следи от Омикрон няма, но с апел към лабораториите, ако забележат отпадане на един характерен за вируса S ген, да пращат за потвърждение със секвениране. Това е хубаво – че дори само с PCR и антигенен тест би могло да се заподозре наличие на Омикрон, коментира доц. Любомира Николаева-Гломб, ръководител на катедрата по вирусология в Националния център по заразни и паразитни болести.
Според математика от БАН проф. Огнян Кунчев около 10-15 декември можем да очакваме потвърдени случаи на Омикрон в България – заради връщащи се студенти и сезонни работници в България. Той предупреди и да не се броят ваксинираните, защото 800 000 души са се ваксинирали преди юни и трябва да си сложат бустерна доза. Доц. Гломб посочи, че най-защитени са преболедувалите и след това ваксинираните, но дори при тях има описани случаи на повторно заразяване. Мисля, че януари месец ще се почувства новата вълна, каза проф. Кунчев.
Омикрон го познаваме само за седмица – въпросите изпреварват отговорите. За по-малко от седмица, Омикрон е успял да удесетори заразените в Южна Африка. Предполагаше се, че там има голям брой преболедували, но ето факт – може би става въпрос за голям брой повторни заразявания, обясни доц Гломб. Колко са преболедували КОВИД повече от веднъж в България – здравното министерство даде отговор
Що се отнася до клиничната картина, предварителните данни са, че не се различава от другите варианти, посочи доц. Гломб пред bTV. Тя не смята, че заради Омикрон ще трябва драстично да се промени лечението на COVID-19.
Доц. Гломб каза и нещо друго – от 10 години поне имаше предвиждания за пандемия от грипен или коронавирус. Е, дойде – никой обаче не обръщаше внимание преди да дойде, подчерта тя.