Не до всяка болница ще има медицински хеликоптер. На място медицинските екипи от хеликоптеера ще преценят дали състоянието на пациента е тежко, за да бъде качен на хеликоптера. Ако не е в тежко състояние, ще се окаже помощ на място. Това заяви генералният директор на Държавният авиационен оператор генерал-майор Златко Златев пред БНТ.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Той е спокоен и е ентусиазиран, че ще има медицински хеликоптер в България. След като хеликоптерите пристигнат в средата на годината, да заработи системата като пилоти, техници и вертолети ще бъде сертифицирани, обясни Златев.
По думите му първоначално ще бъдат изградени две площадки за кацането на хеликоптерите на лизинг от Италия. След като бъде закупен първият хеликоптер на 15 декември ще бъдат изградени още две площадки. На първо време площадки ще заработят в София, Пловдив, Ямбол, Сливен, Стара Загора и Бургас, а в Северна България – Варна, Русе, Велико Търново и Плевен.
Генерал-майор Златев посочи, че финансовите параметри за процедурата за наем на медицинските хеликоптери са заложени до 28 млн. лв. за три години. След като се сключи договора с оператора, той ще започне работа още на следващия ден. Министерство на транспорта може да закупи още един по-голям хеликоптер да бъде и за планинско спасяване. Медицинските хеликоптери обаче не са подходящи за етап търсене.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: Първият хеликоптер за спешна помощ пристига у нас на 15 декември
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански