Българите доплащат най-много за лекарства в Европейския съюз. Новината съобщи бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев, който се позовава на данните на Евростат за миналата година, публикувани в януарския доклад на Европейската комисия за здравеопазване. Пред “Труд” д-р Семерджиев посочи, че по данни за 2019 г., българинът е доплатил 3,955 млрд. лева за лекарства.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Според бившия здравен министър с публични средства за 2019 г. се покриват само 53.4% от здравните нужди, а с частни средства т. е. с доплащания – останалите 46.6%. “Труд” разполага с доклада, според който по-голямата част от заплащането на здравни услуги идва от “джоба” на гражданите.
Тенденцията публичните средства да са почти еднакви с частните поражда притеснение за здравеопазването особено за групи с ниски доходи, се посочва още в доклада.
На 229 млн. лева възлизат доплащанията от джоба за извънболнична помощ, а в болниците през миналата година се е наложило да извадим от джоба си 188 млн. лева. За дентална помощ сме платили – 73 млн. лева, а 142 млн. лева са разхвърлени по различни пера за медицински изделия.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
“За лекарствени продукти са 3.955 млрд. лв. Това е потресаващо. Това са над 90% от доплащанията”, каза Семерджиев. Според него голямата измама е, че фарма-секторът успява успешно да се скрие зад медицинската и денталната помощ, а населението безпомощно повтаря, че много се доплаща за здравеопазване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
“Доплаща се, да, но предимно за лекарства и цитираните числа показват реалния размер и апетита на фарма-играчите”, допълни той.
За лекарства с рецепта най-малко вадят от джоба си холандци и германци, а на французи, хървати, румънци, шведи и норвежци изобщо не им се налага да доплащат в болниците. Най-много за лечение в болница дават в Гърция, Латвия, Кипър и Белгия, а България е на пето място.