"До вчера бях събрал 16 различни оферти и 16 различни фирми на тестове за коронавирус, като те не са еднакви. Има такива, които доказват вирусното RNK. Има такива, които доказват някои от антителата. Имаме много сериозни претенции към част от тези тестове. Испания посочват неточности, достигащи до 60-70%. Ползата от тях не е голяма. Това, което трябва да правим сега, е да спрем разпространението, да реагираме на всеки нов случай, да търсим контактните, да спазваме дистанцията. Това е нещото, което ще ни спаси". Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев в предаването „Плюс Минус“ по Нова телевизия. Той обясни, че и в Бургас е имало случаи на грешни данни, взети от бързи тестове, на доказани случаи с COVID-19.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"Ядоса ме празната дискусия с която занимаваме обществото. Когато страната е в извънредна ситуация, един от принципите е да има единоначалие, да се дават точни, ясни и изпълними разпореждания и да не хвърляме хората в замисъл кой е прав и кой не. После може да правим анализи дълго време след епидемията. В момента сме в навечерието на по-сериозното разпространение и трябва да даваме точни и ясни инструкции какво да се прави", допълни той.
Доцент Кунчев бе категоричен, че мерките, които се вземат, са адекватни и навременни. Той се надява темпът да остане същия и болниците да не се напълнят със заразени. „Очаквам пикът на коронавируса у нас да е до два – два месеца и половина. Ясно е, че пик ще има и именно затова искаме да избегнем неговия смазващ ефект върху здравната ни система“, допълни доцент Кунчев.
"Към момента осем души са излекуваните. Някой от тях очакват втория отрицателен резултат. 70-80% ще оздравеят напълно. За сега имаме четирима много тежко болни, двама в животозаплашващо състояние, интубирани са. Там е възможно да се стигне до най-лошия изход. Това са хора от високите възрастови групи и с доста сериозни хронични заболявания", обясни доцент Кунчев.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Той разкри, че няма сериозно болни деца - нито у нас, нито в чужбина. Това не значи, че те не могат да се заразят и да са преносители. Доцент Кунчев отново изброи кои са хората, за които рискът от усложнения при заразяване с коронавирус е най-голям – тези с диабет, възрастните над 65 години, страдащите от сърдечно-съдови, бъбречни, чернодробна заболявания, както и тези с дихателна недостатъчност. „Неприятно ми е, като виждам възрастни хора да се мотат с чантите навън, защото те са уязвими и с мерките целим да ги опазим. Все пак мога да кажа, че огромната част от хората спазват ограниченията“, уточни той. Доцент Кунчев обърна внимание и на всички, които по една или друга причина са с намален имунитет – дали заради онкологични заболявания и химиотерапия, заради вродени състояния, както и тези на имуносупресивна терапия. Според него те са в рисковата група и трябва да се пазят, като им препоръча в следващите 3-4 седмици да ограничат всички свои контакти. "Женските консултации не са напълно спрени и всяка жена, която има спешна нужда от такава, ще бъде прегледана", допълни той, като уточни, че бременните жени не са от особено рисковите групи, но все пак ги посъветва да не ходят на консултации освен ако не е крайно належащо. Доцент Кунчев допълни, че според последните данни дори доказано положителни бременни жени не предават вируса на своето дете – нито по време на бременността, нито по време на раждането.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Експертът потвърди, че вирусът не е издръжлив на вода и сапун, както и на дезинфектанти и отново подчерта, че хигиената е особено важна. Той бе категоричен, че макар да не се препоръчват да се носят от здрави хора, не е лошо да се носят, особено когато се посещават места, на които се контактува с много хора.