Град с големината на Габрово е загинал от коронавирус от началото на пандемията, а 1.3 млн. души са били заразени. Това стана ясно от думите на генералния директор на БЧК проф. Красимир Гигов по време на отворена дискусия на тема "Глобалното предизвикателство COVID-19 - успешни практики и научени уроци" в рамките на програмата "Дейности в отговор на COVID-19 в България".
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
"Това беше един жесток стрес за цялото общество. Тук не се касаеше само за диагноза и за лечение, а за натиск върху цялото общество. Въпреки че предприехме редица мерки по отношение на изолацията, карантинирането - в България наистина пандемията беше тежка", каза още проф. Гигов.
Той обърна внимание и на ваксинационния процес, като отчете, че въпреки старанието на институциите, не е могло да се постигне ваксинационно покритие.
"Антиваксърските настроения бяха силни. Те и сега са силни. Затова тази програма е изключително важна", отчете проф. Гигов. Според него в момента има голяма съпротива по отношение на ваксинационния процес като цяло. ОЩЕ: Над 100 са новите случаи на COVID за денонощие, процентът на положителни проби пада
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По-значимите дейности в рамките на прорамата са изграждането на контактен център за психологическа и психосоциална подкрепа, изграждането на национален кризисен център, пет мобилни ваксационни пункта и други. ОЩЕ: МЗ и БЧК със съвместна акция за ползите от ваксинацията
Стана ясно, че в рамките на програмата над 1900 човека са получили над 3200 консултации от психолози към БЧК. Над 35% от заявените нужди от консултация, психологът е преценил, че случаят изисква присъствена консултация и е имало условия да се провеждат такива.
По време на събитието бе представена информация и за мобилните ваксинационни пунктове и бе отчетено, че тези точки са се превърналии и в места, където хората са можели да получават здравни консултаци и достоверна информация по въпроси, които ги вълнуват.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Програмата за реакция на COVID-19 е спомогнала за изграждане на кризисен оперативен център и за поставянето на важен софтуер. Идеята на всичко това е била да се унифицира информацията за материалните и човешки ресурси, с които разполага БЧК.
Работата на здравните медиатори в ромските квартали бе отчетена като предизвикателство в рамките на програмата. Проблем е имало с убеждаването на ромите да се карантинират, а затварянето на кварталите след това е създало допълнително напрежение. Борбата с фалшивите новини и послания беше отчетена като друго предизвикателство по време на реализирането на програмата. ОЩЕ: САЩ: Русия води операция по дезинформация за коронавируса в интернет