Добрата организация на масовото имунизиране срещу Covid-19 позволява по-либерални мерки. Това мнение изрази пред БНР д-р Стойчо Кацаров, председател на УС на Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Не е нужно да се имунизира цялото население. Планът трябваше да включи бърза ваксинация на възрастните хора – например на тези над 60-годишна възраст, тъй като това е рисковата група с най-висока смъртност, подчерта Стойчо Кацаров.
„Ако те бъдат имунизирани и предпазени от заболяване, това е достатъчно, за да бъдат премахнати мерките. Останалите могат да се ваксинират и по-късно.“
Възрастните хора над 60 години са около 2 милиона, допълни Стойчо Кацаров. „Ако вземем предвид, че част от тях вече са боледували, част от тях няма да пожелаят да се сложат ваксината, може би контингентът, за който говорим, е около 1.5 милиона души, това значи 3 милиона ваксини. Това може да бъде реализирано в рамките на два месеца, така че към края на март страната да премахне всички ограничения.“
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Кацаров смята, че „дори не е необходимо да се ваксинират всички лекари първи, а само тези, които са на първа линия“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Има много сериозно недоверие към тези ваксини, изтъкна още Стойчо Кацаров. По думите му това е свързано и с недоверието към правителството от последните месеци.
„Не би трябвало да сме чак толкова изненадани, че доста хора – някои социолози казват около половината от населението не желае да се ваксинира с никоя ваксина“, коментира той. Процес на масова ваксинация не може да се случи, ако не се включи цялата здравна система, не само общопрактикуващите лекари, заяви д-р Стойчо Кацаров.
„Наличните медицински кабинети в лечебните заведения са напълно достатъчни. Въпрос на добра организация е да се организира такава масова ваксинация. Процесът се усложнява от начина на съхраняване на тези ваксини.“
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Запитан кога може да се постигне достатъчно задоволително ваксинационно покритие д-р Кацаров посочи:
„Ако варира със сегашните темпове – между 10 и 15 години. Ако успеем да доставим достатъчен брой ваксини и да организираме здравната система, смисълът на имунизирането на хората е това да стане за два-три месеца, след което да се премахнат всички ограничителни мерки – заведения, училища, маски, дистанция и прочее.“