Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Стойчо Кацаров смята, че има законови пречки НЗОК да плаща за COVID отделения

10 ноември 2020, 07:38 часа • 5094 прочитания

Очаквам увеличение на починалите. Леталитетът на това заболяване е 3 на 1000. Колкото повече хора се срещнат с това заболяване, толкова повече ще починат. Това заяви д-р Стойчо Кацаров, който е бивш депутат от ОДС от началото на века, председател на Центъра за защита на правата и здравеопазването и има репутация на един от скептиците по темата "коронавирус".

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Липсва организация на процеса, разкриват се едни структури, хвърлят се пари, без да се оцени ефектът от мерките, обобщи Кацаров. Днес ние ще берем плодовете от лошото състояние на здравната система, каза той пред БНТ. И попита на каква база беше взето решение да се дават по 1000 лв. на личните лекари заради коронавируса. Дават се пари на око, това не може да е стандарт, подчерта лекарят.

Според Кацаров, най-важното е, че медицинските стандарти забраняват в определени отделения да работят хора, различни от съответните стандарти. По Национална здравна карта също има ограничения. НЗОК не може да плати по закон за отделения за COVID, които сега се разкриват – тези законови препятствия трябва да бъдат първо премахнати. Кой ще плати, попита лекарят.

Д-р Стойчо Кацаров попита и за тестовете – колко от тях са повторни, като изрази съмнение, че всъщност новите заразени може да са по-малко. Още преди месеци националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че всеки положителен тест, който излиза за деня през Единния информационен портал, е нов. Идеята на тестовете, освен диагноза, е да може да се карантинират контактни лица. РЗИ има ли капацитет – трябва да го направи правителството, настоя лекарят. И даде пример с Германия – ако в даден регион заразените станат едиколко си души, съставът на РЗИ трябва да се увеличи с едиколко си души. В България план няма – ако ние не можем да обхванем контактите, не прекъсваме веригите на заразяване, категоричен беше той.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Може да се направи много повече от това, което се прави. Може да се измият например улиците – с вода, за да не се вдига прах и да се увеличават аерозолите с вирус във въздуха. Може да се увеличи броят на автобусите, на влаковете – простички мерки, които ще дадат по-добър резултат от затваряне на едно или друго, обобщи Кацаров.

Няма да е ефективна борбата с коронавируса, ако PCR тестовете не са безплатни, каза още Кацаров, който пак предупреди, че има много данни, че тестовете не са 100% точни. Той обърна внимание и как се регистрира всеки случай на заразна болест – има си наредба, но до този момент по нея не се е регистрирал коронавирус. Едва от вчера това е почнало, твърди Кацаров.

Още: "Черна статистика: 106 души починали след заразяване с коронавирус за денонощие"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес