Скринингът за COVID-19 при приемане в болница е задължителен, той не е незаконен и трябва да бъде финансиран от НЗОК или държавния бюджет, каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по bTV.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Няма болница, която да рискува и да не настоява за тест на пациента, въпреки заповедта на министъра. Пациент чул от медиите, че министърът казал, че не трябва, отива в болницата, там казват, че трябва.
Настоява да му бъде осигурено направление за тест, преди да влезе в болницата, но такова направление няма кой да им даде. За това трябва да се погрижат държавата или НЗОК, допълни д-р Маджаров.
Министърът се съгласи, че трябва да има скрининг при постъпване на пациентите в болницата. До средата на юли трябва да е ясно, не трябва да се бави това.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Най-късно до 10 юли трябва да сме подписали някакво споразумение, за това кой поема тестовете, за да се установи един човек дали е болен или не. Следващата седмица имам среща с министър Ананиев, каза още д-р Маджаров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Мнението на Маджаров беше подкрепено и от главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Всеки влизащ в болница е добре да бъде тестван за коронавирус. Това е един скрининг и сито, което ще ни спести много неприятности. Подкрепям Лекарския съюз в това мнение. Тук по-скоро е въпрос на това кой да го плаща.
Вчера мисля, че стигнахме с Министерство на здравеопазването до една идея скринингът да бъде на база бързи тестове, които са по-бързо и евтини, и на този, който покаже и най-малко отклонение, районните здравни инспекции поемаме ангажиментът да му направим PCR тест.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Бързите тестове са между 10 и 30 лв. Пациентът няма да плаща нищо. Бързият тест трябва да е за сметка на болницата, а PCR тестът – за сметка на общественото здраве“, посочи той пред Нова телевизия.