„Няма как да казваш, че са високи възнагражденията на българските лекари и сестри, особено сестри, които искат да работят в България. Когато сме най-бедната страна и отделяме най-малко от Европа за здраве, е трудно да задържим специалистите си.“
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria д-р Иван Маджаров, председател на Управителния съвет на Българския лекарски съюз, по повод искането на съюза за увеличаване на здравната вноска.
ОЩЕ: Тревожни данни: Средната възраст на личните лекари в България е около 60 години
Чрез покриване на капитационната такса се твърди, че няма нужда от пари, а в същото време се твърди и, че системата е пробита и изтича. Няма какво да се намалява повече от това, ние плащаме най-малко в Европа.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
„В момента пациентите доплащат за лекарства, както за изследвания и прегледи, защото системата не може да си позволи да плаща на 100% тези неща. Защото вноската е 6%. Ако стане 12% ще се намали основанието да се плаща“, обясни д-р Маджаров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
„Гаранция няма, че ще спрем да доплащаме, такава няма по света, но единствено здравеопазването е вкарано в система, в която веднъж годишно можем да договаряме някакви цени. Всичко друго си повишава инфлацията. 99% от българското здравеопазване работи с приходи от здравната каса“, каза още той.