Още няма категоричен отговор на въпроса колко време трябва да мине след като си преболедувал COVID-19, за да се ваксинираш срещу коронавируса. Това заяви общопрактикуващият лекар и член на УС на Лекарския съюз д-р Гергана Николова.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Трябва да сме наясно кога намаляват антителата, за да сме полезни, подчерта лекарят. "Пациентът трябва да бъде информиран – не живеем в XV век, да кажем елате тука и ще ти сложа нещо", уточни Николова. Тя е категорична, че следва всеки пациент да знае какво ще се случи и какво може да се случи при поставяне на определена ваксина.
"Най-странното е, че медиците получаваме информация от медиите, търсим в социалните мрежи научни статии. Смятам, че не трябва да се работи по този начин", заяви Николова пред Нова телевизия, която добави, че въпросите с ваксините са поставени писмено пред съответните институции.
Николова смята и, че процентът на лекари, желаещи да се ваксинират, е по-нисък и защото има много лекари, които боледуват или се възстановяват тепърва от болестта.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Припомняме, че все още нито една ваксина срещу коронавирус не е официално одобрена от Европейската агенция по лекарствата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Антигенните тестове ще повишат заболеваемостта – имаме поне толкова антигенни тестове, колкото и PCR теста, смята Николова. Тя е категорична и, че много хора с положителен тест не признават кои са контактните им лица. "Човек трябва да застане на тази мисъл – ти може и да го изкараш леко, но има такива, които няма да го изкарат. Свободата е осъзната необходимост", каза лекарят.
Според проф. Ива Христова, която е заместник на проф. Тодор Кантарджиев в Националния център по заразни и паразитни болести, влизането на антигенните тестове в статистиката няма да я промени много значително. Тя предупреди пред БНТ и, че PCR тестовете си остава по-сигурните.
"Няма лекар в Европа, който да каже, че тези мерки трябва да се махнат. Постигнахме стациониране. На ден губим 156 човека", посочи Николова. Тя каза, че трябва да има достатъчно адекватна помощ за принудените да не работят заради кризата.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Ръст в процента на положителните проби, 150 души са починали за ден след заразяване с COVID-19