Четири години точим обществена поръчка за доставка на 400 линейки. Средствата за тях са от Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 – 2020 г. на стойност 163,5млн. лв., а проектът е "Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ". Голямата част от средствата са предназначени за изграждане, ремонт и реконструкция на спешни отделения към държавните болници, центрове за спешна медицинска помощ и филиалите към тях. Конкретно за линейки отделената сума беше 48 671 650 лв. без ДДС.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Досега са проведени три поръчки за покупка на медицински транспортни средства. След множество перипетии на здравното министерство по обявената за първи път през март 2018 година поръчка за тях, свързани с множество жалби в КЗК и ВАС, с отстраняване и неподаване на оферти, досега са доставени 358.
Преди два дни е обявена нова, четвърта поръчка – за последните 42 медицински автомобила.
Припомняме, че на 8-ми март 2019 г. бе финализирана поръчка за 78 линейки. На първо място бе класирано акционерното дружество „Автомотор Корпорация“, чието предложение за единична цена бе 123 900 лв. с ДДС. Тоест сборната ѝ оферта беше за 9 664 200 лв. без ДДС.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Договорът с дружеството е изпълнен и отчетен през октомври 2020 г., но е санкциониран от Управляващия орган на оперативната програма с 2 899 260 лв. с ДДС. След обжалването на санкцията пред Административния съд в София и ВАС, тя е окончателно потвърдена. Здравното министерство (МЗ) трябва да плати и разноски от 21 873 лв. Тоест, санкцията се равнява на почти 24 линейки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Другата обособена позиция от същата поръчка бе за доставка на 42 линейки, тип тип В, с повишена проходимост. Постъпиха две предложения – от „Медик инженеринг и сървисиз“ ДЗЗД и от „Екселор холдинг груп“ ЕООД. Те бяха обявени за неотговарящи на предварително обявените условия и възлагането бе прекратено. Общата прогнозна стойност за двете позиции беше 5 450 340 лв. без ДДС.
Последва ново обявление през октомври 2020 г., когато прогнозната стойност на поръчката бе увеличена значително – на 7 560 340 лв. без ДДС. Явиха се четирима кандидати – „МедСис“ ЕООД, „Екселор Холдинг Груп“ ЕООД, „Авто Инженеринг Холдинг Груп“ ЕООД и „Силвър Стар Моторс“ ЕАД. В хода на процедурата всички бяха отстранени, но преди това тя бе атакувана пред КЗК и ВАС още за откриването ѝ. Прекратена бе по средата на миналата година.
Сега е обявена още една процедура за въпросните 42 линейки, тип B с повишена проходимост, с необходимото оборудване. Прогнозната й е вече 5 450 340 лв. В отделна позиция е включена още една линейка, тип В с оборудване, но не с повишена проходимост. Пределната й цена е 115 650 лв.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Общата прогнозна стойност на поръчката този път е 5 565 990 без ДДС, но е странно, че за пръв път тя се води без осигурено финансиране, въпреки че е по европейски проект.
ОЩЕ: Глобиха здравното министерство с 2,9 млн. лв. заради поръчка за линейки