Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България и електронните рецепти: напредък или ненужен хаос?

03 ноември 2023, 21:59 часа • 1046 прочитания

"Добър ден! Искам да закупя лекарство, което ми беше предписано вчера електронно. Името и ЕГН-то ми са …" Така започва голяма част от разговорите между пациенти и фармацевти в България вече трета седмица.

Още: Здравеопазване 2025 г. - как ще се лекува българинът със 120 лв. месечно? Говори председателят на лекарския съюз

Още: Кога да очакваме пик на грипа: Прогноза от проф. Тодор Кантарджиев

От 16 октомври насам лекарствените продукти за лечение на диабет, както и антибиотиците се изписват и закупуват само с електронна рецепта. Целта на промените: целият процес по предписване и отпускане на тези две групи медикаменти да стане по-прозрачен, както и да се осигури контрол върху честата и неправилна употреба без лекарско предписание - шанс за прекратяване на дългогодишна, порочна практика. Чрез хартиените рецепти досега не можеше да бъде проследено отпускането на лекарства, а прекомерната употреба на антибиотици от своя страна води до антибиотична резистентност.

Процесът по въвеждането на е-рецептите започва през 2020

Още: Получаваме електронна рецепта, както вземаме пратка от офис на куриер: Здравният министър с идеи

Още: Акушерки купонясваха на чалга с бебета на ръце в болницата в Сливен (ВИДЕО)

Още: Сигнал: Отказали помощ на човек с инсулт в Благоевградско?

Новото правило гласи, че за да издаде електронна рецепта, медицинското лице трябва да разполага с електронен подпис - отдавна задължително условие за работещите с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това изискване обаче не важи за медиците в Спешна помощ, които също имат право да изписват лекарства, не важи и за практикуващите, които не работят по НЗОК. Алтернатива на медицинския софтуер, който е различен в различните кабинети и аптеки, е специално разработеното, безплатно мобилно приложение eRx. С негова помощ могат да бъдат издавани е-рецепти извън лекарския кабинет, например при домашни посещения, става ясно от сайта на Министерството на здравеопазването.

Въпреки че процесът по въвеждане на електронните рецепти започва още през декември 2020 година, днес лекари, пациенти и фармацевти се чувстват изненадани и недостатъчно добре подготвени. Мненията и събраните до момента впечатления силно се различават.

Още: Отиде си едно от светилата на физикалната медицина и рехабилитация в България (СНИМКА)

Още: Дете без три пръста и мъж с едно око: Резултат от пиратките на Нова година

"Антибиотикът трябва да се купува само с рецепта"

"Като цяло одобрявам е-рецептите. Смятам, че е недопустимо пациентът да отиде да си купи лекарство, което е на прескрипция, без прескрипция. Не бива така да става и никъде не е прието", споделя пред Дойче Веле общопрактикуваща лекарка от Бургас. За нея е-рецептите безспорно са удобство, което пести време. Тя отчита като голям успех засиления контрол върху продажбата на антибиотици. Новият закон не би трябвало да бъде изненада за никого, тъй като за него се знае от много време, подчертава общопрактикуващата лекарка от Бургас.

Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу

Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.

Още: Спешни медици: Електронните рецепти ни натоварват допълнително

На същото мнение е и стоматолог със собствена дентална клиника в Пазарджик, за когото новото правило носи повече прозрачност и би ограничило порочните практики, особено с антибиотиците. Той споделя, че в клиниката нямат проблеми с издаването, а след това и с изпълнението на е-рецепти. Доволен е от факта, че страната върви напред и се доближава до практики от Западна Европа.

За общопрактикуващата лекарка от Бургас е изключително важно фармацевтите да спазват лекарските предписания. "Ако желая да се доверя на аптекаря да направи замяна с генеричен антибиотик, аз имам възможност да го отбележа. Ако не желая това да се прави, пациентът си поръчва в аптеката това, което аз съм изписала", казва тя.

"Изпитваме огромни затруднения"

Затегнатото отпускане на генерични лекарства, освен ако не е изрично отбелязано в електронната рецепта, пробужда съвсем други чувства у фармацевтите. Управител на аптека в Бургас вижда в новото правило ограничение на правата ѝ като фармацевт и разказва, че често изписаното лекарство не е в наличност, понякога в цялата страна. "То няма лекарства за хората в България, те решиха да спасяват антибиотиците." Тъй като е от първите на фронтовата линия, жената ежедневно се сблъсква лице в лице с разочарованието и недоволството на пациентите. "Изпитваме огромни затруднения. Човекът стои пред нас и смята, че ние сме причината той да не си получи антибиотика."

Още: Хаосът с е-рецептите – какви са проблемите и как да се решат

Фармацевт в столична аптека споделя същите наблюдения и обяснява, че повторното ходене до лекарски кабинет заради неизпълнима е-рецепта не е оптимално за нуждаещите се от медикаменти, някои от които директно се отказват от предписаната им терапия. Създалата се ситуация се дължи от една страна на липсата на синхронизация между различните видове медицински софтуер, от друга на различните кодове на лекарства, които се издават от Националния съвет по цени и реимбурсиране, казва фармацевтът.

Докато едни събират горчив опит всеки ден и са убедени, че електронните рецепти не са подходящи за България, то други споделят по-оптимистични нагласи. "Аз съм доволен като цяло, тъй като вървим напред. Има някакви проблеми, които трябва да се решат чисто технически. Ще създаваме проблеми на хората известно време, но това ще отмине", казва обнадеждено стоматологът от Пазарджик.

Въпрос на време е да разберем колко бързо хората в България ще свикнат с новата практика, отказвайки се от дългогодишен, порочен навик на отпускане и закупуване на антибиотици без лекарско предписание.

 

Още: Фармацевти: Нямаме интерес да не обслужваме пациенти

Автор: Маргарита Николова, Дойче веле

Здравният министър каза ще спре ли издаването на е-рецепти за антибиотици

Председателят на БЛС настоява незабавно да спре издаването на е-рецепти за антибиотици

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес