Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бум на ухапванията от кърлежи: Какво да правим

29 май 2023, 07:04 часа • 7025 прочитания

Бум на ухапванията от кърлежи в цялата страна. Редица са снимки и сигнали от граждани, които са били нахапани от кърлежи. "Нормално е май и юни да има повишение. То върви паралелно с времето - затоплянето, влагата. Това стимулира развитието на кърлежите. Този бум ще трае още няколко седмици", каза пред БНТ директорът на НЦЗПБ (Националния център по заразни и паразитни болести) проф. Ива Христова.

Още: Д-р Диана Моландър: Как да не качим килограми по празниците без диети

Още: Медицинският хеликоптер транспортира жена в тежко състояние от Благоевград до София

Тя апелира хората да избягват неокосени тревни площи и да преглеждат себе си и близките си ухапвания на кърлежи след всяка разходка. "Заразени кърлежи от свалените са между 20 и 25%. Видът кърлеж с лаймска болест най-много се привлича от човека и свалените от хората - 95% от тях са именно такива", каза Христова.

По думите ѝ около 20% от кърлежите успяват да предадат инфекция след ухапване, което означава, че около 4% от ухапванията водят до заразяване. Този риск се увеличава колкото по-дълго време стои кърлежът - ако е повече от 24 часа, тогава шансът да предаде инфекция е над 50%. У нас най-разпространена е лаймската болест по кърлежите, след което марсилската треска. "Това са бактериални инфекции и се лекуват са антибиотици", каза проф. Христова.

Кърлежите в София: Общината каза как да се отървем от тях

Още: Близо 3 500 души са потърсили помощ в "Пирогов" по празниците

Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700

Какво да правим - според проф. Христова, може да опитаме сами да махнем кърлежа с пинсета, като го хванем много близо до хоботчето. Това обаче се прави, ако забележим кърлежа скоро след като ни е ухапал, в рамките на час или максимум до два часа. Ако е преседял повече, не бива да действаме сами.

Ако човек е ухапан, важното е не да се изследва кърлежът, а самия човек - 3 седмици след ухапване, защото тогава се улавят образувани антитела. За лаймска болест, характерен симптом е след 10-тина дни на мястото на ухапването да се появи червен кръг, като в средата остава бяло, който не сърби и не боли. Лечението е антибиотично. За марсилската треска симптомите са: черно малко петно на мястото на ухапването, обградено от зачервяване и ситен обрив по цялото тяло плюс висока температура.

ОЩЕ: Проф. Христова: Важно е да се изследваме за грип, има ефикасни антивирусни препарати

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес