БСП настоява парламентът да задължи Ананиев до три месеца да внесе законови промени за работата на медицинските специалисти в условията на епидемична обстановка, както и за финансовото им подпомагане.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Социалистите настояват да бъде изработена стратегия за целта. Искането им беше внесено в деловодството на парламента преди две седмици, а дебатът трябваше да се проведе в края на миналата, но беше отложен поради отсъствието на Кирил Ананиев.
Мотивите на БСП обобщи депутатът Илиян Тимчев:
„Лъснаха хронични проблеми в системата на здравеопазването в България, за които често в тази пленарна зала сме говорили и извън тази епидемиологична обстановка“.
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
От левицата искат още в срок до 6 месеца да прегледа дейността на инфекциозните отделения и да направи план, който да увеличи ефективността им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Само с ръкопляскания за медиците не става, трябва план за действие, посочи председателят на Комисията по здравеопазване и депутат от групата на БСП доц. Георги Йорданов.
Той порица и действията на отговорните лица в условията на кризисната ситуация заради коронавируса.
"Не трябваше населението да бъде поставено в състояние на силен стрес поради ежедневното сутрешно и понякога късно вечерно съобщаване на статистически данни, които лесно можеха да бъдат получени в интернет. Така и не стана ясно защо в големите спортни зали бяха разгънати болнични легла по схема, подходяща за ситуация при наводнение или земетресение, но не и за медицинско лечение. Трябваше да бъде направено максималното за осигуряване на недостатъчните предпазни маски, шлемове, ръкавици и защитни облекла“, посочи доц. Георги Йорданов.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Според него не е трябвало да се създава втора експертна група, а максимално да се използват възможностите на националните експертни специализирани съвети към Министерство на здравеопазването по съответните специалности“, допълни още депутатът от БСП, цитиран от Фокус.
Той заяви, че БСП иска да постави въпроса за финансовото състояние на българските болници по време на епидемията, защото то е в пряка връзка със средствата за фонд „Работна заплата в тях.
„В последно време сме обект на множество обаждания от колеги от болници в цялата страна, които казват, че връщането на 85 % на Здравната каса ще ги доведе до фалит и преустановяване на тяхната дейност. За да не стане ние сме предложили законово допълнени е към бюджета на НЗОК за тази година и се надяваме то да бъде прието“, допълни още доц. Йорданов.