На територията на България няма пациент с прояви на инфекция, причинена от конавирус. Най-важното е дисциплината на хората, които се връщат в чужбина. От вчера се взимат безпрецедентни мерки. Малко бях засегнат, че дадохте думата на една дама, която е търсила как да се изследва. Много е разписано, културният човек чете сайта (на здравно министерство) всеки - който се е върнал 14 дни да спазва карантина в къщи. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Той отбеляза пред bTV, че при такива симптоми, като затруднения в дишането и висока температура човек трябва да се обади на личния си лекар, който няма да се свърже с РЗИ.
По думите му, проблеми с тестовете има, "защото първо, са много усъвършенствани... при нас го работят две момичета с докторска степен по вирусология и една професорка. В момента се получиха неудачи с реактивите на някои водещи фирми. Нещата с тестовете стоят много добре."
В отговор на въпрос как да се оправдае 14-дневното отсъствие от работа при карантина проф. Кантарджиев заяви, че е най-добре човек да си вземе отпуск.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Проф. Кантарджиев допълни, че най-уязвими са хората със сърдечно-съдови и бъбречни заболявания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Специалистът каза и, че коронавирусът се предава чрез всички телесни течности, чрез кръвта и потта, чрез капките на кашлящите хора. Вирусът не оцелява много във външната среда. Необходимо е да се спазва високо ниво на хигиена.
"Някой, който се почувства болен, да не тръгва по пазара и да тръгва да пише пространно във Facebook, а да остане вкъщи", обясни още проф. Кантарджиев.
Междувременно от РЗИ Сливен не пожелаха да уточнят колко души се намират под карантина. Даниела Калева от РЗИ-Сливен уточни само, че ситуацията е динамична, но няма данни за заболяване.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
На въпрос, кой осигурява храненето на хората, поставени под карантина Калева каза, че тези хора разчитат на свои близки, които не влизат в контакт с тях. "Необходима е самодисциплина и отговорност за собственото здраве.", каза още Калева.
Тя допълни, че в Сливен не се извършват изследвания, свързани с коронавирус. Изследванията се извършвали само в Националния център по заразни и паразитни болести в София.
Вижте какво каза и началникът на ВМА за ситуацията с коронавируса в ТАЗИ СТАТИЯ.