Над 46% от родителите на преждевременно родени деца не са получили информация и график за необходимите прегледи до първата година. Така голяма част от трудностите, които трябва да бъдат хванати в ранното детство, се изпускат. Това каза в интервю за БНР Маргарита Габровска от Фондация „Нашите недоносени деца“.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Според Габровска такава програма изключително много липсва в България, което оказва влияние и на развитието на тези деца в бъдеще. Твърде малко се прави и се говори за грижата след изписването на недоносените от болницата, добави тя. По думите ѝ, тези деца са в по-висок риск от трудности в развитието или увреждания.
"Много често у нас родителите са тези, които откриват трудността и най-често изчакват до третата година, когато вече е доста късно за някои деца да компенсират по-успешно трудностите. Също и в предучилищна възраст – тогава най-ясно си проличават неотработени и неглижирани трудности по-рано, именно заради липсата на достъп до комплексна оценка и до нужните специалисти. Голяма част от тези деца имат нужда от рехабилитация, а у нас това не е уредено", обясни Маргарита Габровска. Според нея именно в такава насока е и една от препоръките им – за създаване на клинична пътека за безплатна рехабилитация.
От фондацията настояват също и за регистър на недоносените бебета.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Всяка година в България се раждат повече от 6000 недоносени деца. За тяхното пълноценно развитие и възстановяване е необходима не само висококачествена неонатологична грижа по време на болничния им престой, но и добре функционираща система за комплексно проследяване на развитието им от медицински специалисти след изписването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Преди дни те внесоха за обсъждане в Министерството на здравеопазването проект за национална програма за проследяване на преждевременно родените деца до 7-годишна възраст. От здравното министерство са заявили, че все още се запознават с проекта и подготвят становище.