Част от мерките показаха ефект и би трябвало да бъдат запазени. Toва заяви здравният икономист Аркади Шарков в сутрешния блок на БНТ.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Няма рязко покачване на случаите и това, което се наблюдава е поне да няма голяма разлика в заболелите от COVID-19 спрямо миналото лято, обясни Шарков.
Винаги трябва да се обясняват ползите от ваксините, но трябва да се приема и притесненията на хората, настоя Шарков. За отпадането на лимитите на болниците е стъпква в правилната посока. Това ще даде възможност на самите болници да си поемат дъх, според здравния икономист.
Адвокатът по медицинско право Мария Петрова обясни, че кризата не е само със заболелите, но и с всички останали, които трябва да работят в тази среда. В условията на пандемия, ако е пропорционално и разумно не би трябвало да се ограничават правата на хората, а всеки един от нас трябва да си даде сметка кое е правилно и кое не е правилно да спазва, каза Петрова.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Според Мария Петрова един от основните принципи в пандемичните кризи е достъпната качествена информация. Мария Петрова посочи, че доста често поради липса на електронно здравеопазване и досие документацията от лечебните заведения бива манипулирана. Когато един пациент смята, че не е лекуван правилно, ние трябва да имаме нормативни рамка, която да показва дали пациентът е лекуван правилно или не е лекуван правилно. Никъде по света не се допуска някои да прави каквото си поиска, категорична бе Петрова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Иван Димитров от Българския пациентски форум посочи, че все по-малко вярваме в здравната система и лекарите. Ако някои не си свърши работата да обясни кои пациенти трябва да се ваксинират, това доведе до това да не искаме да се ваксинираме и да се превърнем в антиваксъри, категоричен бе Димитров. Някои трябва да поеме риска да извади уродливата практика. Служебното правителство го прави сега и ще продължат в следващите месеци да си вървят в това русло. Уродливите практики водят до това да не вярваме в здравната система, отбеляза Димитров.
Има пари в здравеопазването, но отиват за коренно различни неща. Отиват за дограми, но не отиват за качествено лечение, каза още Иван Димитров.
Прочетете още по темата: Аркади Шарков: Не е добра идея НЗОК да лекува болните с коронавирус
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова