Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Антиваксърството покрай COVID-19 срина имунизациите срещу рак на маточната шийка  

15 март 2024, 14:17 часа • 2085 прочитания

Антиваксърката реторика, която избуя с мощна сила по време на ковид-кризата, се е отразила фатално на програмата за първична профилактика на рака на маточната шийка.

Ако през 2013 г. – една година след нейното стартиране, имунизираните момичета в България са над 23,8%, то в последните няколко години броят на ваксинираните се е сринал до 1-2%. Това става ясно от отговор на здравния министър проф. Христо Хинков до депутата от ДПС Валентин Тончев. Още: Търпението ми към „антиваксъри“, „борци за свобода“ и други плоскоземци се изчерпа

Припомняме, че през 2012 г. България стана 24-тата държава в Европа, която осигури с публични средства възможност за безплатна имунизация срещу човешки папилома вирус (ЧПВ), причинител на рака на маточната шийка, като за целева група са определени 12-годишните момичета, при заявено желание от техните родители, съответно настойници. 

В момента тече трета поред програма за първична профилактика на този вид рак, чийто период изтича тази година и чрез която се осигурява безплатна имунизация срещу ЧПВ при момичета. От здравното ведомство уточняват, че поетапно се разширява възрастта на момичетата, за които е препоръчителна ваксината. А ако в началото тя бе препоръчана само на 12-годишни момичета, то към момента програмата обхваща възраст от 10 до 13 години включително.

Като причина за спада на имунизациите министър Хинков посочва широка антиваксинална медийна кампания, обявила имунизацията срещу ЧПВ при 12-годишно момиче като причина за появата на тежко автоимунно заболяване и последвалите отрицателни нагласи в обществото към имунизацията. Още: 3 000 са жертвите на рак, предизвикан от човешки папилома вирус годишно у нас

Министърът е посочил, че след пандемията от Ковид-19 ведомството е стартирало мерки за предоставяне на вярна и научно обоснована информация за ваксините и имунизациите.

От септември 2023 г. се отчита леко нарастване на броя имунизирани момичета, но регистрираният обхват за 2023 г. е едва 1,5%.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес