Министерството на здравеопазването (МЗ) предпочита да не коментира. Прокуратурата е органът, който оттук-насетне трябва да дава информация. Това заявиха от здравното министерство след изрични въпроси на Actualno.com относно сигналите за фалшиви КОВИД сертификати.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
Въпросите на Actualno.com бяха провокирани от служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров. Пред нашата медия здравният министър изрично каза, че при официално поискване на информация по темата със сигналите за фалшиви КОВИД сертификати, здравното министерство ще представи справка. "Предоставени са всички сигнали. Разпоредил съм като пристигне сигнал, че някъде се издават или че някой е чул, че се издават едикъде си, всички тези сигнали да се предават на прокуратурата, за да се разследват тези случаи", заяви Кацаров.
Реалността се оказа различна – след писмено запитване на Actualno.com, здравното министерство прехвърли топката на прокуратурата. Ето кои са въпросите, на които МЗ не пожела да отговори:
1. Към 02.10.2021 - колко точно сигнала за фалшиви ваксинационни сертификати срещу COVID-19 са подадени към прокуратурата? (бел. ред. - през и от здравното министерство)
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
2. Какво е разпределението по области т.е. какъв е броят на подадените сигнали от всяка област?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
3. Какъв е броят на подадените сигнали, касаещи медици, които не слагат ваксина срещу коронавирус, но въвеждат данни в системата и излиза, че все едно са сложили?
4. Какъв е броят на подадените сигнали за сертификати, които са фалшифицирани така, че да приличат на истинските - т.е. не е заради медици, които твърдят, че са сложили ваксина, но всъщност не са?
5. Има ли сигнали за фалшификации от страна на лекари с конкретни имена и кои са те, по области?
Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК
Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София
Междувременно, в репортаж на БНТ д-р Велизара Николова коментира темата с фалшивите сертификати така: "Български лекарски съюз трябва да се самосезира много сериозно в това отношение. Всички знаем имена на лекари, които издават такива сертификати, факт е, че трудно се доказва това нещо".
Към 1 октомври прокуратурата съобщи за получени 15 сигнала за фалшиви сертификати, като това е единствената официална лаконична информация по темата. Иначе слухове, че можеш да си намериш такива сертификати има много – споменаваната цена е между 200 и 300 лева.