Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

40% от лекарствата по лекарско предписание се отчитат, не се знае къде отиват останалите 60%

07 ноември 2022, 12:10 часа • 1941 прочитания

Едва 40% от лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание, се верифицират. За останалите 60% системата няма никакви данни къде отиват. Това стана ясно след първото заседание на Специализирания съвет за контрол над снабдяването с лекарства - новосформирана структура, създадена по инициатива на служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

ОЩЕ: МЗ: Имаме данни, че лекарства се задържат умишлено от търговци на едро

"Притежателите на разрешение за употреба доставят лекарствените продукти в количества, значително по-големи от нуждите на българските пациенти. Проследимостта трябва да бъде подобрена. Верификацията е задължителна по закон, но данните показват, че около 40% от опаковките на лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание, се верифицират и отпускат – не 100%, за съжаление", обявиха от Българска организация за верификация на лекарствата.

Системата за проследяване и анализ на лекарствените продукти СЕСПА трябва да бъде запазена, но нейната работа да бъде подобрена, настояха участниците в съвета, сред които са Българска организация за верификация на лекарствата, ARPharM, БГ Фарма, Българска асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ) и др. На днешното заседание стана ясно, че у нас има недостиг на около 10 лекарствени продукта.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

"Но за да имаме качествени данни от верификационната система, 100% от отпусканите лекарства трябва да бъдат верифицирани. СЕСПА да получава по-качествени изходни данни, но 100% от опаковките да бъдат отписвани от нея. Останалите 60% се отпускат на пациент или нещо друго се случва с тях, без да бъдат отписвани и верифицирани от системата. Това са данни за всички аптеки в България, включително и в болничните", уточниха от организацията.

На въпрос дали нарушението е в аптеките, те отвърнаха: "По закон всеки от участниците във веригата на снабдяване има задължения. Притежателите на разрешение за употреба трябва да предоставят индивидуален идентификационен белег на всяка една опаковка и да го въведат в системата. Търговците само в определени случаи трябва да сканират този код, описани са в закона. Аптеките – при всяко отпускане на лекарство на пациент, трябва да отпишат от системата тази опаковка и да я верифицират, за да може тя да е със статус отпусната на пациент. След това никой в Европа вече не може да предпише на друг пациент тази конкретна опаковка".

40% от опаковките се отписват, останалите 60% не се отписват – на практика, системата не знае, че те са отпуснати на пациента. "Системата няма за цел да проследява лекарствените продукти, а има за цел да гарантира, че това, което е произвел производителят, е точно в съответната опаковка", добавиха от организацията.

"Свободното движение на стоки в ЕС гарантира, че лекарствените продукти, които се търгуват в ЕС, могат да бъдат препродавани от един търговец на друг, ако това не води до недостиг", допълниха те.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес