Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо бактериите бързо стават резистентни към антибиотици?

24 ноември 2015, 12:37 часа

Учените обясниха защо сред далечните една от друга бактерии лесно и бързо се предават важни свойства (преди всичко гените на устойчивост към антибиотиците). Изследването е публикувано в сп. Nature Communications.

Отдавна е известно, че бактериите са способни да обменят малки фрагменти ДНК – това играе ключова роля в приспособяването към нови условия на средата (включително към въздействието на антибиотици).

Но бактериалният "секс" (хоризонтален обмен на гени) се случва изключително рядко (ДНК разделя една клетка от няколко милиона). Освен това всеки резистентен щам бактерии теоретично би трябвало да се размножава бързо и да измества останалите, а не да споделя с тях ценни гени.

При това, независимо от тези фактори, хоризонталният обмен на гени продължава, и то доста успешно. Зоолозите от Оксфорд са установили, че решение на тази загадка се явява миграцията.

"В предишни изследвания е игнориран фактът, че бактериалните общности не съществуват в изолация една от друга. Построеният от нас модел показва, че именно високите показатели на миграция между обществата позволяват на отделни микроби да се срещат и обменят фрагменти ДНК", казва водещият автор на статията Рене Нихус.

Миграционните процеси в бактериалните общества протичат във всякакви условия на средата – от почвата до човешкия организъм.

Освен резистентност към антибиотиците, с помощта на хоризонталния пренос на гени се предават и други полезни свойства – например способност да се поглъщат определени хранителни вещества или имунитет към някои отрови.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес