Изпотяването е естествен механизъм на организма за регулиране на телесната температура. Всеки го изпитва, но понякога този процес се нарушава, което води до прекомерно и недостатъчно потене. Ще ви разкажем как да разпознаете дали вече имате нарушение и кога трябва да се обърнете към вашия лекар.
Още: Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето
Още: 8 храни, които лекарите препоръчват при високо кръвно: №4 ще ви изненада
Естествено е, че всеки човек има определена предразположеност към изпотяване. Поради тази причина някои хора се потят по-интензивно или по-бързо от други. За нарушения на този механизъм обаче говорим, когато се забележат промени в количеството на потене при даден човек.
Някои хора се раждат с предразположение към свръхактивни потни жлези. Стига това да не е съпроводено с други симптоми, нито да влияе значително на функционирането ни, не бива да се тревожим. Притеснително е обаче, когато изведнъж, по неизвестни причини, тялото ни започне да отделя значително количество пот от обичайното, или напротив, спре или намали съществено производството ѝ.
Естествените начини за терморегулация на организма
Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта
Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул
Човешкото тяло е снабдено с механизми, които му помагат да поддържа подходяща температура независимо от температурата на околната среда.
Феноменът на изпотяването предпазва тялото от прегряване. По повърхността на човешката кожа има приблизително 3-4 милиона потни жлези. Когато температурата на околната среда е твърде висока, те се активират и започват да отделят влага, която ни помага да се охладим. Тъй като се управляват от симпатикови нервни влакна, те реагират и на други фактори, като например стрес.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Тези чайове пречистват най-добре черния дроб след празници
5 причини, поради които се потите по време на сън и кога да се притеснявате
Намаленото отделяне на пот е признак за сериозни заболявания
Нарушенията, свързани с потенето, включват или прекомерно производство на пот, или намалено или пълно спиране на отделянето на пот. Това е много опасно състояние, тъй като възпрепятства извеждането на токсините от организма и в някои случаи може да доведе до топлинен удар.
Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора
Още: Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените
Намаляване или спиране на производството на пот се наблюдава при хора, които са претърпели травма, която засяга нервите в тази област.
Пример за това са изгарянията, при които увредените части на тялото могат да загубят способността си да се потят. Феноменът се наблюдава и в хода на различни автоимунни заболявания като системна склеродермия или синдром на Шьогрен, както и при прием на някои лекарства.
Намаленото потене обикновено се свързва с нарушение на кератинизацията или ектодермален дефект. Във всички тези случаи кожата е суха, тънка, лесно се лющи и се напуква. В същото време тя е много чувствителна към външни фактори.
Прекомерно производство на пот - кога да започнем да се тревожим?
Ето защо изпотяването ви кара да се чувствате малко по-добре, когато сте настинали
Прекомерното изпотяване може да бъде и симптом на заболявания и здравословни проблеми. Ако то се проявява в продължение на дълъг период от време, си струва да посетите лекар и да направите съответните изследвания.
Прекомерното изпотяване често се наблюдава в хода на инфекции, независимо дали става дума за обикновена настинка или например за туберкулоза. Тогава се появява така нареченото нощно изпотяване, което означава, че хиперхидрозата се появява вечер и през нощните часове.
Нощното изпотяване е симптом и на някои хематологични заболявания, например макроглобулинемия на Waldenström или миелофиброза. И при двете състояния те се появяват едновременно с обща слабост, лимфаденопатия и загуба на тегло, така че на пръв поглед могат да бъдат сбъркани с инфекция.
Ето защо е изключително важно да се обърне внимание на това дали освен нарушението на изпотяването не са се появили и други допълнителни симптоми, които преди това може да сме пренебрегнали.
Разстройствата на потта са свързани и с метаболитни заболявания като диабет и често свързаната с него хипогликемия, както и с нарушения на щитовидната жлеза и сърцето. Те са ясно свързани с психичните заболявания, които често се проявяват под формата на психосоматични симптоми, т.е. когато симптомите нямат соматична причина.
В допълнение към медицинските състояния, хиперхидрозата често се появява по време на менопаузата и бременността. Тя е напълно естествена, но ако заболяването причинява голям дискомфорт и пречи на ежедневното функциониране, си струва да се потърси лекарски съвет.
Нощно изпотяване - симптом на следния проблем
Нарушения на изпотяването. Какви изследвания могат да бъдат полезни?
Процесът на диагностика на нарушенията на изпотяването се улеснява значително, ако пациентът знае или подозира каква е причината за тях. Например те често се съпътстват от дългосрочен стрес, така че ако тези два фактора присъстват в живота на пациента, лекарят вероятно ще разгледа по-внимателно психичното му здраве. Много по-трудно е, ако изследваното лице не предполага каква може да е причината за появата на симптомите.
Трябва да бъдем особено бдителни, ако освен нарушения в изпотяването се наблюдават и други симптоми, например слабост, внезапна загуба на тегло, чести инфекции и фебрилни състояния, задух, сърдечносъдови проблеми като сърцебиене и други нежелани симптоми.
На първо място трябва да посетите личния си лекар. Въз основа на анамнезата и физикалния преглед на пациента той може да препоръча допълнителна диагноза или да насочи пациента към подходящ специалист. Кръвната картина, ESR, TSH, гликемията, бъбречните и чернодробните параметри, както и образните изследвания, като например ултразвук на корема, компютърна томография на гръдния кош, ядрено-магнитен резонанс на главата или кардиография, често помагат за поставяне на диагнозата.
Следователно лечението на нарушенията на изпотяването е силно свързано с причината за него. Диагнозата е ключова за избора на терапия.
Изключването на първопричината обикновено води до спиране на досадните симптоми.
Промените във функционирането на нашия организъм могат да са показателни за много по-сериозни причини и затова не бива да се пренебрегват. Диагностицирането на заболяването в ранен стадий също така предотвратява появата на по-неприятни симптоми и дава възможност за бързо прилагане на лечение.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.