Бананите са добър източник на различни витамини и минерали и могат да се използват при печене като естествен подсладител. Сладкото обаче не е приоритет за хората с диабет. Могат ли диабетиците да ядат банани?
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
„Бананите често се славят с отрицателна репутация, защото някои ги свързват с високо съдържание на захар, което води до опасения за скокове на кръвната захар или потенциално наддаване на тегло“, казва диетологът Мишел Рутенщайн .
Могат ли диабетиците да ядат банани?
"Хората с диабет могат да ядат банани, но в ограничени количества. Бананите съдържат въглехидрати, така че те почти винаги повишават кръвната ви захар. Бананът сам по себе си може да причини бърз скок на кръвната захар в рамките на около 30 минути. Това не е толкова добре, ако се опитвате да поддържате кръвната си захар ниска", казва диетологът д-р Натали Ромито.
Как бананите влияят на метаболизма?
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Въпреки че бананите съдържат въглехидрати, те попадат в границите на таблицата с гликемичен индекс. „Бананите имат среден гликемичен индекс, което означава, че причиняват умерено повишаване на кръвната захар. Съдържанието на фибри в бананите обаче може да забави храносмилането и да помогне за контролиране на освобождаването на захар в кръвта. Това ги прави по-добър избор от други храни с висок гликемичен индекс", казва диетологът д-р Рене Фичек.
Полезни ли са бананите за диабетици?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
„От хранителна гледна точка бананите са източник на енергия. Например, калият е от решаващо значение за поддържане на здравословни нива на кръвното налягане и поддържане на сърдечната функция“, казва д-р Фичек.
Здравето на сърцето е жизненоважно за всички нас, но хората с диабет са изложени на по-голям риск от сърдечни заболявания или събития, включително хипертония, инфаркти и инсулти. Мета-анализ от Journal of the American Heart Association установи , че адекватен (но не прекомерен) прием на калий е полезен за понижаване на кръвното налягане.
Магнезий и манган - тези основни минерали, които влизат в състава на банана, могат също така да осигурят здравето на сърцето и други ползи. "Манганът участва в разграждането на протеини, холестерол и въглехидрати, образуването на кости, възпроизводството и имунния отговор. Магнезият помага за регулиране на нервната функция, кръвната захар и кръвното налягане", казва д-р Ромито.
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Бананите са сложен въглехидрат, известен като "устойчиво нишесте". Те съдържат около два грама фибри на порция. Проучване, публикувано в International Journal of Molecular Sciences, установи , че устойчивото нишесте може да помогне при чревни бактерии и да понижи нивата на кръвната захар.Преглед в Critical Reviews in Food Science and Nutrition подчерта ползи като подобрено храносмилане, холестерол и здраве на червата.
Според д-р Ромито повечето хора имат по-висока инсулинова чувствителност сутрин - това означава, че тялото използва инсулина по-ефективно сутрин, а това означава, че нивата на кръвната захар не се повишават толкова високо.
Яденето на банан за закуска може да има по-малко въздействие върху кръвната ви захар, отколкото яденето на банан за вечеря, съветва експертът.
С какво НЕ трябва да ядете банани?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!