Мнозина са се сблъсквали с такъв проблем като лош дъх. Преди да се отървете от него, трябва да разберете причините за появата му и да започнете лечение.
Още: Полезни ли са витамините от група В за черния дроб?
Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол
Ако не става дума за диета или липса на хигиена, струва си да си уговорите среща със зъболекаря си. С помощта на специален уред - халитометър, който измерва количеството на отделените сярни съединения, лекарят ще каже с точност дали имате халитоза или не. След като изследва устната кухина, той ще може да идентифицира първопричината за лошата миризма и да предпише профилактичен курс. Ако неприятното дишане се е появило в резултат на друго заболяване, зъболекарят ще ви насочи кои лекари си струва да посетите. В повечето случаи се препоръчва преглед от отоларинголог или гастроентеролог.
Лечението на лоша миризма изисква интегриран подход. Миенето на зъбите и смученето на освежаващи таблетки за смучене няма да е достатъчно. В зависимост от естеството на заболяването се предписва подходящо лечение на халитоза и лекарства.
При проблеми със зъбите се елиминират всички възпалителни процеси в устата, лекува се кариес, гингивит, инсталират се пломби или се отстраняват засегнатите зъби, ако е необходимо. Също така се препоръчва да се подложите на професионално почистване на устната кухина.
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
Само тогава можете да започнете домашна профилактика на лош дъх, която се състои от следните методи:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
Традиционни методи за избавяне от неприятна миризма
От домашните рецепти срещу лош дъх и неприятна миризма широко се използват следните:
1. Билкови отвари. Изсушени листа от мента, бяла елша, дъбов корен и каламус, лайка, градински чай, маточина са идеални за терапия. Те се заливат с вряща вода и се настояват, след което се изплакват. Те имат тонизиращо действие, успокояват и дезинфекцират лигавиците.
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
2. Чаено дърво или лимон. 3 капки етерично масло се разреждат в чаша вода и се изплакват след хранене. Това помага за зарастване на рани и дезинфекция на устната кухина.
3. Физиологичен разтвор. Друго ефективно изплакване при халитоза е разтвор от 1 чаена лъжичка сол в 1 чаша вода.
4. Продукти. Някои храни могат да ви помогнат бързо да се отървете от лошите миризми. Просто завършете всяко хранене с листенца мента, кантарион, магданоз, пресни ябълки, моркови или цитрусови плодове. Подправките също освежават дъха: канела, кардамон, мащерка, карамфил. Дъвченето на кафе на зърна за няколко минути също ще премахне лошата миризма.