Руският диетолог д-р Алексей Кабанов определя продукт, който има отрицателен ефект върху черния дроб, по-силен от алкохола - това е захарта.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Вляние на захарта върху черния дроб
„Този продукт засяга черния дроб по-зле от алкохола. Но ние го ядем всеки ден“, казва диетологът.
Специалистът назовава и продукт, който съдържа захар в големи количества. Според лекаря чаша сладка газирана напитка съдържа дневна доза захар. Освен това комбинацията от захар и животински мазнини е една от най-вредните комбинации.
Лекар: Това е най-добрият есенен зеленчук за черния дроб
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Захарта се състои от два компонента: глюкоза и фруктоза. Ако няколко органа участват в усвояването на глюкозата, тогава фруктозата се абсорбира само от черния дроб. Излишната захар увеличава натоварването на черния дроб и му пречи да върши работата си. Това води до увеличаване на размера на черния дроб и оказване на натиск върху неговата мембрана (капсула).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
При правилно и рационално хранене въглехидратите от храната се разпределят в черния дроб, мускулите и други органи. При системна злоупотреба със сладки и брашно могат да се наблюдават високи нива на захар и инсулин в кръвта, което от своя страна блокира действието на хормона лептин, който е отговорен за регулирането на чувството за глад. Излишните прости въглехидрати се превръщат в мастни киселини. Мастните киселини под формата на мастни капчици се натрупват вътре и извън чернодробните клетки, което в крайна сметка води до състоянието на затлъстяване на черния дроб.
"С постоянното превръщане на излишните въглехидрати в мастни киселини, тялото спира да реагира на освобождаването на инсулин в кръвта и изпраща излишните захари в чернодробното депо 2 . С течение на времето се развива инсулинова резистентност. В същото време тялото продължава да произвежда хормон за стабилизиране на кръвната захар", казва специалистът.
Високите нива на инсулин и постепенната десенсибилизация водят до метаболитен синдром, който е един от рисковите фактори за мастно чернодробно заболяване.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Мастната хепатоза (стеатоза) е форма на хепатоза, при която има увеличение на броя на мастните клетки в чернодробната тъкан. Началните стадии на заболяването протичат безсимптомно и често проблемът се открива случайно по време на рутинен преглед.
Признаците, които могат да показват неалкохолно мастно чернодробно заболяване, понякога се появяват по време на стадий на фиброза, са:
- тежест в хипохондриума вдясно;
- повишена умора и намалена работоспособност;
- нарушение на съня;
- загуба на апетит, гадене, горчивина в устата;
Учени: Не алкохолът, а тази напитка е най-вредна за черния дроб
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!