Диабетиците трябва да подбират внимателно и плодовете, които консумират.Т е могат да включат в диетата си неподсладени зелени ябълки, малини и ягоди. Това споделя диетологът д-р Михаил Гинзбург.
Най-добрите плодове за диабетиците
"Най-простата препоръка, която лекарят ще даде на човек с диабет, е да яде малко количество не много сладки или неподсладени плодове. Най-добре е да ги ядете след хранене", отбелязва специалистът.
"Хората с диабет могат да ядат зелени неподсладени ябълки, както и ягоди и малини. Те имат нисък гликемичен индекс", споделя д-р Михаил Гинзбург
Лекарят посочва гроздето, бананите, прасковите и сладките кайсии като храни, забранени за хората с това заболяване. Той споделя, че те всъщност съдържат много захар.
Лекар: Това е най-добрият и най-евтиният плод за диабетиците
Експертът посочва и продукти , които ще помогнат за подобряване на състоянието на кръвоносните съдове при диабет. По-специално, в диетата се препоръчва да се включват храни, богати на антиоксиданти, като боровинки, арония, къпини, калина. Полезна е и храната, която съдържа хром. Това включва морски дарове и броколи.
По отношение на ягодите те съдържат два витамина, които действат като антиоксиданти в тялото – витамин А (като бета-каротин) и витамин С (като аскорбинова киселина).
Антиоксидантите, съдържащи се в тях, помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, като потискат образуването на "лош" холестерол. Те също така подобряват съдовата функция и кръвното налягане, като намаляват склонността към образуване на съсиреци (тромбоза).
В допълнение, ягодите помагат за детоксикация (прочистване) на тялото, подпомагайки възстановяването на здравето на стомашно-чревния тракт. Фибрите, витамин А и С, които се съдържат в тях, са важни елементи, които стимулират детоксикацията на организма.
Ягодите са с високо съдържание на флавоноиди, особено антоцианидини, които подобряват когнитивните свойства. Например, наличието на горски плодове във вашата диета може да помогне при проблеми с паметта и да предотврати развитието на заболявания като болестта на Алцхаймер и деменция.
От своя страна малините са богати на витамини C, B, B2, B6, PP, E. Съдържат в умерени количества желязо, цинк, магнезий, калий и фосфор. Плодовете съдържат също левкоантоцианини, флавоноли, катехини, фенолна и хлорогенова киселини. Те са ефективни за предотвратяване на диабет. Съдържат и достатъчно количество диетични фибри и полифеноли, които помагат за понижаване на нивата на кръвната захар и предотвратяват скокове.
Малините са богати и на витамин С. Аскорбиновата киселина е мощен антиоксидант , който участва в синтеза на колаген - протеин, който може да забави появата на бръчки, да направи кожата гладка и да повиши нейните защитни свойства.
Още: Ендокринолог: Това е най-полезният хляб за диабетиците
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!