За напълно здравите хора няма никакво значение кога консумират хляб - в началото на храненето или след това. Но за диабетиците това не е така.
Кога диабетиците трябва да ядат хляб?
По време на основното хранене е необходимо хората с диабет да отложат консумацията на хляб за по-късно. По този начин се постига значително по-ефективен контрол върху нивата на кръвната захар.
Ново проучване показва, че жертвите на диабет трябва да ядат хляб накрая на закуската, обяда или вечерята. Въглехидратите, съдържащи се в хляба, причиняват скок в нивата на кръвната захар. Следователно употребата на такива продукти трябва да се избягва напълно. Но отказът от хляб е изключително труден. Учените са установили, че ако ядете хляб, картофи и тестени изделия в самия край на основното хранене, тогава можете да постигнете по-ефективен контрол на кръвната захар. Ето защо диабетиците трябва първо да започнат да се хранят с месо и зеленчуци и едва след това да консумират въглехидрати.
Лекар разкри кой е най-добрият хляб за диабетиците
Авторите на изследването от Weill Cornell Medicine в Ню Йорк считат, че спазването на тази техника е сравнимо с ефектите на инсулина. Това са резултатите от експерименти с участието на пациенти с диабет тип 2, които консумират същия набор от храни, но в различна последователност. На 16-те участници в експеримента са били дадени хляб, пиле, салата и портокалов сок.
Наблюденията показват, че тази стратегия е свързана и с по-малко производство на инсулин и повишени нива на хормони в червата, които помагат за регулиране на глюкозата и предизвикват ситост. Инсулинът, от който диабетиците се нуждаят, за да контролират кръвната си захар, е бил с 25% по-нисък при тези участници в проучването, които са яли последни въглехидрати.
Защо хората над 50 години трябва да се откажат напълно от хляба?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!